Kamera on-line

Wielkie święto zdrowia w Kędzierzynie-Koźlu

22 lutego w Kędzierzynie-Koźlu, Fundacja "Z sercem do Pacjenta" American Heart of Poland wspólnie ze Starostwem Kędzierzyńsko-Kozielskim i miastem Kędzierzyn-Koźle zorganizowała Opolski Klub Pacjenta. Spotkanie edukacyjno-zdrowotne zgromadziło niemal 300 uczestników. Jako gość specjalny wystąpił Sebastian Świderski, ceniony siatkarz, doświadczony trener, medalista mistrzostw świata, uczestnik Igrzysk Olimpijskich. Dodatkową atrakcją był specjalnie przygotowany występ o zdrowiu, stand-upera Damiana Skóry.

Prezes Fundacji "Z sercem do Pacjenta" Katarzyna Kucia-Garncarczyk podkreśliła, jak ważne jest zaangażowanie społeczności lokalnej w takie inicjatywy, które nie tylko oferują cenne informacje zdrowotne, ale także mobilizują do korzystania z badań.

- Jako Fundacja „Z sercem do Pacjenta” wspieramy edukację zdrowotną, promujemy zdrowy styl życia, regularne badania profilaktyczne, dostarczamy materiały edukacyjne. Nasze spotkania są starannie opracowywane, aby były nie tylko interesujące, lecz także angażujące dla uczestników. Kluby Pacjenta są również doskonałą okazją do bezpośredniej dyskusji z innymi pacjentami oraz ekspertami na temat różnorodnych kwestii zdrowotnych, na które niekiedy brakuje czasu podczas standardowej wizyty lekarskiej. Każdy z nas może podjąć szereg działań, aby zadbać o swoje zdrowie m.in. zwiększając świadomość na temat chorób cywilizacyjnych – mówiła prezes Fundacji, podkreślając, że Kluby Pacjenta w Kędzierzynie-Koźlu odbyły się już czterokrotnie.

Zadowolenia z organizacji Opolskiego Klubu Pacjenta w Kędzierzynie-Koźlu nie kryli starosta kędzierzyńsko-kozielski Paweł Masełko oraz wicestarosta Józef Gisman. – Widzimy, że takie inicjatywy są potrzebne – powiedzieli.

- Nasze działania są podejmowane właśnie w tym kierunku, żeby wychodzić do pacjentów z informacjami o tym, jak zdrowo żyć. Niezwykle nas cieszy tak duże zainteresowanie Opolskim Klubem Pacjenta  – dodał Paweł Kaźmierczak, dyrektor medyczny i członek Zarządu Grupy American Heart of Poland.

Mistrz świata o sporcie i sercu

Opolski Klub Pacjenta otworzył dr n. med. Janusz Prokopczuk, ordynator Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Kędzierzynie-Koźlu, Grupa American Heart of Poland wspólnie z Sebastianem Świderskim siatkarzem, medalistą mistrzostw świata, uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich. Sportowiec opowiedział o swoich problemach zdrowotnych po zakończeniu kariery czynnego zawodnika. – Trafiłem do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, do doktora Prokopczuka, z zatorem żylnym płuc. Przyznam się, że to było dla mnie zaskoczeniem. Ja młody, wysportowany, który niedawno skończył karierę? Wróciłem więc do dobrego odżywania i aktywności fizycznej. I to polecam każdemu – spacer, nordic walking, bieganie, ale z umiarem – powiedział Sebastian Świderski.

W przystępny sposób o zdrowiu

Uczestnicy z zainteresowaniem przysłuchiwali się prelekcjom. Dr. n. med. Janusz Prokopczuk omawiał zagadnienia związane z kardiologią sportową po przebytym zawale serca. Wcześniej zaprezentowana została sonda przeprowadzona wśród mieszkańców kilku polskich miast na temat ich wiedzy o zawale serca. – Po zawale można biegać, ale warto przedtem poznać wydolność swojego organizmu i stan układu sercowo-naczyniowego – mówił dr n. med. Janusz Prokopczuk. Przekazał ponadto uczestnikom zestaw bezpiecznych ćwiczeń do wykonywania w domowym zaciszu, by zadbać o swoje serce.

Dr. n. med. Klaudia Plinta, neurolog SPZOZ w Kędzierzynie-Koźlu, opowiadała o zaburzeniach pamięci, wyjaśniając, że nie zawsze są one związane z chorobą Alzheimera. Prezydent Kędzierzyna-Koźla, Sabina Nowosielska, dzieliła się sprawdzonymi strategiami efektywnego zarządzania własnym czasem i zachęcała do uprawiania sportu. Natomiast dr Joanna Gradek ze Stowarzyszenia Slow Jogging Polska wyjaśniała, dlaczego tak istotne jest zwolnienie tempa życia dla dobra zdrowia i zorganizowała uczestnikom krótką rozgrzewkę. Barbara Pawlos, rzeczniczka prasowa Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, zaprezentowała aplikację Moje Zdrowie+, nieocenione narzędzie do monitorowania stanu zdrowia.

Bezpłatne badania i rozmowy z ekspertami

Zainteresowaniem uczestników Opolskiego Klubu Pacjenta cieszyły się również bezpłatne badania. Uczestnicy korzystali z darmowych porad kardiologa, dietetyka czy farmaceuty podczas przeglądu lekowego. W strefie badań i konsultacji Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu na uczestników czekały badania przesiewowe zaburzeń pamięci, psycholog kliniczny i neuropsycholog. Można było zmierzyć sobie ciśnienie, poziom cukru we krwi, przeprowadzić analizę składu masy ciała. 

Śmiech to zdrowie!

Opolski Klub Pacjenta został urozmaicony występem artystycznym - w zgodzie z przysłowiem „śmiech to zdrowie”. Pochodzący z Kędzierzyna-Koźla stand-uper Damian Skóra zaprosił widzów na program pod wiele mówiącym tytułem „Rozchodzę to – czyli stand-up o zdrowiu Polaków”. Program powstał specjalnie dla uczestników Klubu Pacjenta.

W Opolskim Klubie Pacjenta udział wzięli przedstawiciele Starostwa Kędzierzyńsko-Kozielskiego ze starostą Pawłem Masełko na czele, Urzędu Miejskiego w Kędzierzynie-Koźlu z prezydent Sabiną Nowosielską, reprezentanci środowiska medycznego z całej Opolszczyzny, Zarząd i przedstawiciele Grupy American Heart of Poland.

Opolski Klub Pacjenta odbył się pod patronatem honorowym Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, a także pod patronatem Pawła Masełko - starosty kędzierzyńsko-kozielskiego oraz Sabiny Nowosielskiej - prezydent Kędzierzyna-Koźla. Patronat medialny nad spotkaniem sprawował „Głos Seniora”.

klu2.jpeg

klu3.jpeg

klu4.jpeg

klu5.jpeg

klu8.jpeg

klu7.jpeg

klu17.jpeg

klu19.jpeg

klu18.jpeg

 

 

 

×

Zapisz się do newslettera