Jak sztuczna inteligencja zmieni świat?

Jak zmieni się świąt dzięki sztucznej inteligencji? Na to pytanie odpowiadali eksperci podczas XIII seminarium naukowego, które odbyło się Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu.

Otworzyła go dyrektor Maria Staliś razem ze starostą Pawłem Masełkiem oraz wicestarostą Józefem Gismanem. – Tak szkoła jest najlepszym przykładem na to, że nowych technologii nie należy się bać, to tu uczniowie odkrywają swoje inżynierskie talenty, a obecnie jesteśmy u progu nowej ery informatyzacji. Pamiętajmy jednak, że nic nie zastąpi zdrowego rozsądku, więc bądźmy ciekawi tego nowego świata, ale jednocześnie ostrożni w tym, co robimy – mówili włodarze powiatu.

Jednym z prelegentów był Oskar Barcz, absolwent ZSTiO, który w swojej firmie pracuje właśnie nad sztuczną inteligencją.

– Jesteśmy w szybkiej fazie adaptacji tej technologii, powstają nowe aplikacje do przetwarzania obrazu, dźwięku, tekstu. To wiąże się z pewnymi niepokojami, ale byłbym daleki od tego, że to coś, co wymyka się spod kontroli, uważam, że przed nami kolejny etap rewolucji – mówił dziennikarzom Oskar Barcz.

Podczas seminarium mówiono o tym, jak może zmienić się rynek pracy. Powiat jest obecnie liderem dużego wojewódzkiego projektu i buduje wraz z innymi samorządami w województwie sieć doradztwa zawodowego.

– Jesteśmy tu, by wskazać młodym ludziom, co dzieje się na rynku pracy, mamy problem, bo gwałtowanie spada populacja w naszym kraju i w całej Unii Europejskiej. Staniemy przed poważnym problemem zatrudnienia – mówił dr Ireneusz Wiśniewski, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Kędzierzynie-Koźlu.

Wydarzenie relacjonowaliśmy na FB powiatu.

Relacja KK24.pl TU

sem1.jpeg