Kamera on-line

To był trudny egzamin z samorządności i z pewnością wyjątkowa kadencja

Trwała 5,5 roku i była bodaj najtrudniejszą kadencją w historii. Powiat mierzył się pandemią COVID-19, inflacją, wybuchła wojna w Ukrainie, ale też przeprowadził wiele wymagających inwestycji, na które nie zawsze od razu miał zabezpieczenie budżetowe, musiał sięgać po środki z zewnątrz, a czasem się o nie bić. Ale po kolei.

Radni Rady Powiatu podjęli 568 uchwał, pracowali w sześciu komisjach problemowych, podczas kadencji zmienił się starosta, skarbnik i sekretarz, ale też pożegnaliśmy dwóch radnych - Jerzego Pałysa i Andrzeja Krebsa. Wszystkim, którzy pracowali dla samorządu, podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, dziękowała przewodnicząca Danuta Wróbel.

W pierwszych latach sternikiem powiatu była Małgorzata Tudaj, wicestarostą Józef Gisman. To właśnie wtedy wybuchła epidemii COVID-19.

 – To dla nas wszystkich było zderzenie się z zupełnie nowa rzeczywistością, dla samorządu to był bardzo trudny czas, nasz szpital wziął na siebie duży ciężar walki z pandemią, wiemy jakie to było kosztowne dla mieszkańców, ale szpital spłaca swój dług zdrowotny. Było to coś nieznanego i nikt w Polsce nie wiedział, jak wszystko się skończy – mówił starosta Paweł Masełko, wówczas członek zarządu powiatu.

Nastał czas dużych inwestycji w kozielskim szpitalu, który w tamtym czasie łączył je z leczeniem pacjentów, także tych najmniejszych. Wdrażał też procedury medyczne, stosowane później w innych ośrodkach.

W tym czasie powiat uruchomił specjalną kampanię promocyjną skierowaną do lokalnej gastronomii, która znalazła się w trudnej sytuacji.

Podczas wybuchu wojny w Ukrainie po raz kolejny to właśnie powiaty stanęły na pierwszej linii pomocy a w tym wypadku lokacji uchodźców, były jej koordynatorami.  

 – Dziękuję mieszkańcom powiatu, bo gdyby nie oni mielibyśmy wtedy kryzys humanitarny – zaznaczył podczas sesji starosta Paweł Masełko.

Tu również samorząd uruchomił specjalną kampanię informacyjną.

Powiat podpisał wkrótce umowę partnerską z powiatem wyżnickim w Ukrainie, ale nim to się stało należy podkreślić, że dzięki wcześniej zawartym partnerstwom z niemieckimi samorządami, udało się uruchomić transporty z żywnością, które przepakowywano w tymczasowej bazie na przystani „Szkwał”.  

Z dużych inwestycji warto przypomnieć o kompleksowym remoncie Domu Pomocy Społecznej w Sławięcicach, który jest naszpikowany eko-rozwiązaniami. Dobrym przykładem jest też przebudowa przystani „Szkwał”, miejsce zdecydowanie odżyło, stało się centralnym punktem rekreacyjnym nad Odrą z tawerną i licznymi imprezami. W ramach tego samego projektu przebudowano internat dla uczniów „Żeglugi”. Przy szkłach powstawały nowe boiska sportowe (Azoty i Żegluga), pracownie gastronomiczne i mechatroniczne, a także nowe windy dla niepełnosprawnych uczniów. Poważnie doinwestowano szpital powiatowy, który ma nowe sale operacyjne, pracownie, laboratorium, karetki pogotowia i mnóstwo dobrego sprzętu diagnostycznego. Powiat wsparł też finansowo uruchomienie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim, dziś studenci medycyny odbywają staże w kozielskim szpitalu.  

Fotorelacja z ostatniej sesji na Facebooku powiatu.

AL

kad2.jpeg

kad3.jpeg

kad4.jpeg

kad5.jpeg

kad6.jpeg

kad7.jpeg

kad1.jpeg

 

 

 

×

Zapisz się do newslettera