Kamera on-line

"Chcę jak najlepiej przygotować samorząd do sięgania po pieniądze z nowego rozdania". Starosta Artur Maruszczak w pierwszym wywiadzie dla Radia Park

W tej kadencji przed powiatem jedna z kluczowych i strategicznych inwestycji, samorząd będzie chciał nadbudować szpital w Koźlu, przenieść tam oddziały z Kędzierzyna. Szpital ma już projekt i pozwolenie, potrzebne są pieniądze, niemałe, bo mówimy o kwocie około 70 mln zł. Ma je zapewnić nowe rozdanie środków z Unii Europejskiej. Mówił o tym na antenie Radia Park starosta Artur Maruszczak.

Co do szpitala starosta zwrócił także uwagę na konieczność zmian na poziomie centralnym. – Jeżeli w Koźlu rodzi się 650 dzieci rocznie, a w promieniu 30 km mamy jeszcze kilka innych szpitali, gdzie rodzi się 150 dzieci, to pytanie czy powinno się utrzymywać grupę specjalistów w każdym szpitalu, czy nie lepiej podwyższyć poziom ale w jednym miejscu. Nie przesądzam, który ma to być szpital, ale zwróćmy uwagę, że obok Kędzierzyna-Koźla mamy jeszcze Nysę oraz Opole i to jest kręgosłup opolskiej służby zdrowia – zaznaczył starosta.   

- Chcę działać i osiągać cele, nie trzymam się uparcie swojego zdania, potrafię rozmawiać, wyciągać wnioski, ale też jeśli mam twarde dane, szybko podejmować decyzje. Słucham ludzi, szukam rozwiązań – mówił w swoim pierwszym obszernym wywiadzie Artur Maruszczak.  

- Co do zasady powiat ma mniejsze możliwości finansowe i to jest temat, na który będę chciał zwrócić szczególną uwagę. Nadchodzą nowe możliwości pozyskiwania środków z Unii Europejskiej, liczę na te pieniądze i będę chciał jak najlepiej przygotować samorząd do sięgania po nie. Czyli nie ma jeszcze naborów, ale my już mamy dokumentacje i od razu, gdy pojawia się nabór, startujemy, mając konkretne pomysły i dokumenty w ręku – podkreślił Artur Maruszczak.

Starosta mówił też o remontach dróg, zwiększeniu puli środków na remonty cząstkowe o pół mln zł, ale zwrócił tez uwagę na nabór do szkół średnich i tłumaczył, skąd w szkołach mniejsza liczba uczniów.

Całego wywiadu można było posłuchać na antenie Radia Park w piątek 24 maja o 13.30.

AL

starosta.jpeg

×

Zapisz się do newslettera