Kamera on-line

Nocny festiwal nauki

Gry, łamigłówki i dobra zabawa

W piątkowy wieczór 26 listopada o godzinie 20.00 w Zespole Szkół nr 3 im. M. Reja
w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczął się III Festiwal Nauki pt. „Nocny Maraton Twórczego Myślenia”. Festiwal ten był zorganizowany w ramach projektu „Partnerzy w nauce” współrealizowanego z Uniwersytetem Śląskim i finansowanego przez Unię Europejską.
 
W Nocnym Maratonie wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 oraz uczestnicy tego projektu z II LO im. S. Sempołowskiej w Prudniku wraz z opiekunami. Zaproszono również przewodniczącą Rady Rodziców szkoły, Iwonę Głowacką, absolwenta sławięcickiej „trójki” mgr Tomasza Ładaka, lokalne media oraz wykładowcę Uniwersytetu Opolskiego, dr Ewę Pawelec, która wygłosiła dwa wykłady.
Wykłady obejmowały dwa tematy: „Dlaczego filmowcy nie lubią Newtona ?” oraz „Co widać z okna kosmolotu”. W ciekawy i przystępny sposób przedstawiono w nich zagadnienia z fizyki, dzięki czemu bardzo spodobały się one uczestnikom maratonu.
Uczniowie podzieleni byli na grupy, które brały udział w warsztatach przedmiotowych.
Podczas warsztatów przedsiębiorczości zadaniem było rozwiązanie czterech problemów:
- magiczna zagadka, która polegała na znalezieniu jak największej ilości pojęć związanych
z Giełdą Papierów Wartościowych,
- zadanie "Co mówi metka" - należało rozszyfrować piktogramy znajdujące się na metkach produktów odzieżowych,
- historia reklamy - trzeba było w odpowiedniej kolejności ułożyć obrazki pokazujące rozwój reklamy: od przekazu słownego do reklamy internetowej sprzedaży dżemu,
- tworzono plakat reklamowy metodą AIDA słowa "zamek", ponieważ to słowo ma kilka znaczeń znalazły się reklamy: zamku jako budowli, zamku do drzwi, zamku do odzieży a nawet zamku do biustonosza.
Zadania nie były trudne pod względem merytorycznym, ale wymagały pomysłowości i kreatywnego myślenia. Zachowanie uczniów pokazało, że dobrze się bawili, ale umysł też czasem trzeba było włączyć do pracy.
W pierwszej części warsztatów informatycznych rozwiązywano rebusy, łamigłówki oraz zagadki logiczne. Następnie za pomocą obrazów, animacji i stereogramów wszyscy przenieśli się w świat iluzji i złudzeń optycznych. Specjalne okulary red-cyan umożliwiły obejrzenie filmów 3D w wersji anaglifowej, które dostarczyły niesamowitych wrażeń i wywołały wiele emocji.
Tematem warsztatów z fizyki i biologii były "Soczewki i ich zastosowanie". Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej na temat soczewek, zapoznano się z przyrządami optycznymi, w których mają one zastosowanie. Wykonywano ćwiczenia praktyczne przy użyciu mikroskopu, jak również doświadczalnie wyznaczono zmianę drogi promieni świetlnych w soczewkach.
Celem warsztatów twórczego myślenia było zapoznanie uczniów z cechami   twórczego myślenia i przekonanie ich, że jest to umiejętność, którą poprzez różne techniki można rozwijać. Z prostych geometrycznych kształtów tworzono różnorodne obrazki, zabawy literackie - na różne sposoby naukowy, dowcipny, bajkowy udowodniono istnienie Świętego Mikołaja. Szukano jak najwięcej zastosowań dla spinacza biurowego i rozwiązywano zagadki logiczne.
A wszystko po to, aby bawić się swoją wyobraźnią, widzieć rzeczy z innej strony i umieć poszukiwać niecodziennych rozwiązań.
W czasie warsztatów łamigłówek uczniowie bawiąc się rozwijali umiejętności logicznego myślenia, zdolności manualne, kształtowali wyobraźnię przestrzenną. Gry wymagały sporej dozy cierpliwości, wytrwałości i samozaparcia. Ale ile było radości, satysfakcji, kiedy udawało się zrobić coś, co na pierwszy rzut oka było niewykonalne. Była okazja, by poznać łamigłówki drewniane i metalowe, Jenge, Samotnika i wiele innych gier. W ten sposób zajmowano się matematyką, logiką nawet o tym nie wiedząc.
Atrakcją wieczoru był pokaz sztucznych ogni przygotowany przez absolwenta Zespołu Szkół nr 3 oraz warsztaty „Malowanie światłem” zorganizowane przez uczniów i nauczycieli II LO z Prudnika. Goście przedstawili również prezentację działań projektu jaki jest realizowany w ich szkole. Dla wszystkich Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu przygotowało pamiątkowe notatniki i długopisy.
 
Po kilku godzinach aktywnych zajęć przyszedł czas na wróżby i zabawy andrzejkowe, seans filmowy oraz okazję do rozmów i miłego spędzenia czasu. Festiwal zakończono około 5.30 w dobrych nastrojach i z planami, że koniecznie trzeba znów kiedyś zorganizować „nockę”
w szkole. A więc - do zobaczenia.
1.jpeg
3.jpeg
2.jpeg


 
×

Zapisz się do newslettera