Kamera on-line

Ósme Spotkania Adwentowe

 Zbierano na rehabilitację Miłosza
 
12 grudnia 2010 r. w auli Zespołu Szkół Nr 3 im. Mikołaja Reja w Sławięcicach odbyły się już po raz ósmy Sławięcickie Spotkania Adwentowe. Hasło tegorocznych Spotkań brzmiało „Spacerkiem po Sławięcicach”. Do podjęcia tego trudnego tematu skłonił organizatorów, pięknie wydany przewodnik turystyczny, o tym samym tytule, którego autorami są nauczyciele geografii, historii i wiedzy o kulturze oraz ośmiu uczniów szkoły.
To nieduża, bogato ilustrowana książeczka (ok. 100 zdjęć), która zawiera wiele informacji na temat osiedla oraz opowiada o ciekawych miejscach, które warto zwiedzić w Sławięcicach. Ponadto informuje o tym, co obecnie dzieje się na terenie osiedla: jakie działają firmy i organizacje, jakie imprezy organizowane są dla środowiska lokalnego. Postanowiono połączyć promocję przewodnika z coroczną akcją charytatywną, którą prowadzono w czasie spotkań.
 
Tegoroczny dochód ze sprzedaży ciasta, kawy, stroików, ozdób świątecznych, pierniczków oraz loterii fantowej został przekazany na leczenie i rehabilitację Miłosza, mieszkańca Sławięcic i ucznia klasy III Liceum Ogólnokształcącego, który jest również współautorem wyżej wymienionego przewodnika.
 
W programie spotkania znalazło się wiele interesujących opowieści związanych z historią, zwyczajami i legendami ze Sławięcic. Widzowie mogli obejrzeć krótkie scenki, choć historyczne, to komediowe w wykonaniu tamtejszego Koła teatralnego, tj. „Uwięzienie hrabiny Cosel w Belwederze”, „Budowa kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sławięciach”, „Szkubanie pierza” i „Życie itd.” Poznali archiwalne zdjęcia związane z udziałem mieszkańców Sławięcic w Powstaniach Śląskich i mogli posłuchać archiwalnych nagrań chóru prowadzonego przez prof. Bogumiła Październego. Starsi mieli okazję zobaczyć kawałek swoich własnych życiowych doświadczeń, a młodzi dowiedzieli się czegoś nowego. Kółko muzyczne przygotowało kilka atrakcji muzycznych, były pieśni śląskie, ale można było też usłyszeć współczesne piosenki śpiewane przez młodzież.
W programie znalazły się również tańce wykonane przez znakomitą parę tancerzy Katarzynę Kozłowską – absolwentkę szkoły i Krzysztofa, którzy są Akademickimi Mistrzami Polski w tańcach standardowych. 
Jak co roku do realizacji programu artystycznego przyczynili się mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej, którzy poprzez pantomimę stworzyli własną interpretację opowieści o „Utopcach” mieszkających w Starym Kanale. Ich program bardzo spodobał się widzom, którzy nagrodzili ich gromkimi brawami.  Na scenie gościli również przedstawiciele sławęcickich artystów, którzy opowiadali o swoich pasjach. Grażyna Marondel opowiadała o kroszonkach i haftowanych serwetkach, a Adam Zieliński o obrazach.
 
Całość uświetnił koncert Sławięcickiej Orkiestry Dętej, która tradycyjnie rozbawiła wszystkich na sali. Atmosfera była bardzo gorąca, przyczynił się do tego św. Mikołaj, który tym razem, jak opowieść głosi, zjechał po czerwonych wstążkach z wierzby przy „Krzyżu”. Cieszyli się wszyscy i dorośli i dzieci, bawiące się w kąciku malucha – szczególnie, że św. Mikołaj obdarowała je cukierkami.
Do samego końca cieszono się bardzo dużą frekwencją. Pewnie przyczyniło się do tego losowanie trzech nagród: talony na sumę 100 i 200 zł do zrealizowania w jednym ze sklepów naszego powiatu, ale przede wszystkim nagrody głównej, czyli roweru. W czasie spotkań można było zwiedzić wystawę dotyczącą historii i zabytków Sławięcic.
 
Nie byłoby spotkania gdyby nie współpraca szkoły z Radą Osiedla Sławięcice, Towarzystwem Przyjaciół Sławięcic, Domem Pomocy Społecznej, Caritasem i ks. Proboszczem parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
Bardzo cieszy fakt kolejnego spotkania z mieszkańcami naszego powiatu, zwłaszcza w takim dniu, gdy każdy z nas może okazać serce tym, którzy naprawdę potrzebują naszej pomocy. Organizatorzy dziękują wszystkim za okazaną dobroć i wsparcie przy organizowaniu VIII Sławięcickich Spotkań Adwentowych. Wszyscy się doskonale bawili, bo adwent to również czas radości i dzielenia się sercem, a w tym roku nie zabrakło go mieszkańcom naszego miasta.
n13.jpeg
1.jpeg
n15.jpeg


 
 
 
×

Zapisz się do newslettera