Kamera on-line

Szkolą się pod okiem profesjonalistów

Klasa policyjna podpatruje zawodowców 

                                
Uczniowie klas policyjnych Zespołu Szkół Nr 3 im. Mikołaja Reja w Sławięcicach oprócz normalnych zajęć odbywają szkolenia w różnych instytucjach w celu poznania pozostałych zawodów mundurowych i organizacji ratowniczych. Młodzież zapoznała się już z zawodem strażnika więziennego, miejskiego oraz strażaka. W marcu mieli okazję poznać pracę żołnierza, ratownika medycznego i technika kryminalistycznego.
 
Podczas „Dnia otwartych koszar” w 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej żołnierze pokazali na placu apelowym sprzęt, który służy im w kraju i na misjach. Pojazdy transportowe, przeładunkowe, remontowe i medyczne, amerykański Hummer stanowiły jedną z wielu atrakcji przygotowanych na ten dzień. Dużą popularnością cieszyła się prezentacja umundurowania. Wszyscy chcieli przymierzyć wojskowy hełm, kamizelkę czy maskę przeciwgazową oraz potrzymać w ręce broń prawdziwego żołnierza. Można było także spotkać się bezpośrednio z uczestnikami misji i zadać im pytania dotyczące ich pracy.
16 marca uczniowie gościli w Policyjnej Izbie Dziecka, gdzie poznali pracę policjantów i warunki w jakich przebywają dzieci. Zwiedzili też laboratorium kryminalistyczne, gdzie poznali techniki wykonywania ekspertyz kryminalistycznych i innych czynności techniczno-kryminalistycznych.
 
24 marca zostali zaproszeni przez Studenckie Koło Naukowe Medycyny Ratunkowej COR z PWSZ w Nysie na pokaz pierwszej pomocy. W trakcie kilkunastominutowego przedstawienia studenci upozorowali wypadek, w którym zostało rannych pięć osób, i którym w efekcie młodzi ratownicy musieli udzielić pierwszej pomocy. Realizm przedstawionej sytuacji podkreśliła karetka pogotowia i staż pożarna.
Pokaz został zorganizowany bardzo profesjonalnie i podkreślał istotę szybkiej reakcji, opanowania oraz współpracy pomiędzy poszczególnymi jednostkami ratownictwa. Później odbyły się prelekcje i ćwiczenia praktyczne z zakresu wiedzy, która może być przydatna w pracy policjanta, tzn.: koordynacja działań na miejscu wypadku komunikacyjnego, ewakuacja niemedyczna, rany postrzałowe, rany kłute, rany klatki piersiowej, BLS (resuscytacja krążeniowo - oddechowa).
 
AL
nysa1.jpeg
woj5.jpeg
woj3.jpeg
woj4.jpeg
woj6.jpeg
 
×

Zapisz się do newslettera