Kamera on-line

Europejski Tydzień Walki z Rakiem

Jutro rozpoczyna się Europejski Tydzień Walki z Rakiem, organizowany w dniach 25-31 maja. Upłynie pod znakiem popularyzacji zasad Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem.

 

Nowotworom można zapobiegać…

 

… taki jest przekaz lig walki z rakiem i organizacji partnerskich w krajach europejskich z okazji Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem, który dorocznie odbywa się w maju.

Idea Tygodnia, zapoczątkowana została w 1989 roku przez Europejską Ligę Walki z Rakiem we współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem na Rzecz Walki z Rakiem. Jego celem jest uświadamianie społeczeństwa w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych, w szczególności poprzez upowszechnianie zasad zdrowego trybu życia. To nie banał. W walce z nowotworami profilaktyka ma zasadnicze znaczenie.

- Profilaktyka jest naszą najlepszą inwestycją, stanowiącą najbardziej opłacalną długofalową strategię walki z nowotworam – mówi dr Wendy Yared, dyrektor Stowarzyszenia Europejskich Lig Walki z Nowotworami, koordynatora akcji. -W trakcie tego tygodnia Europejczykom w całej UE i poza jej granicami będzie się przypominać, że jako jednostki możemy zmniejszyć ryzyko nowotworów co najmniej o 33 proc. - a według nowych badań opublikowanych w marcu 2012 r. nawet o 50 proc.-  jeżeli zajmiemy się głównymi czynnikami ryzyka, np. paleniem, złymi nawykami żywieniowymi, brakiem aktywności fizycznej czy nadużywaniem alkoholu. Powinniśmy pamiętać, że dysponujemy przydatnym, lecz niedostatecznie wykorzystywanym narzędziem w walce z rakiem, tj. Europejskim Kodeksem Walki z Rakiem, który obejmuje szereg sposobów zapobiegania nowotworom.

Wiedzy służącej profilaktyce chorób nowotworowych nigdy za wiele. Tym bardziej, że upowszechnianie tego dokumentu jest podstawą strategii programu Prewencji Pierwotnej Nowotworów w Polsce, stanowiącego część Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Jego celem jest - co nietrudno wskazać - znaczące obniżenie śmiertelności na raka.

Europejski Kodeks Walki z Rakiem, zwany tez Kodeksem Zdrowego Życia, jest zbiorem 11 zaleceń, których przestrzeganie może wpłynąć nie tylko na zmniejszenie liczby zgonów, ale w ogóle na spadek zachorowań na raka. Owe zalecenia wchodzą w zakres zarówno prewencji pierwotnej, a więc zapobiegania poprzez odpowiedni tryb życia (sposób odżywiania się, aktywność fizyczną, ograniczenie używek, szczepienia, itp.), jak również prewencji wtórnej, obejmującej działania medyczne związane z wczesnym wykrywaniem nowotworów (m.in. skryningi: mammograficzny, cytologiczny, kolonoskopowy).

Kodeks oparty jest na aktualnym stanie wiedzy medycznej o profilaktyce, czynnikach ryzyka, metodach leczenia. Jest dokumentem, z którym powinien zapoznać się nie tylko każdy dorosły Europejczyk, ale także każdy lekarz pierwszego kontaktu. Zapoznać się jednak nie dla samej wiedzy, ale dla praktycznego zastosowania.

Zasady kodeksu (w skrócie) są następujące:

l. Nie pal i nie pal przy niepalących.

2. Wystrzegaj się otyłości.

3. Bądź aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.

4. Spożywaj więcej różnych warzyw i owoców, co najmniej 5 porcji dziennie

5. Nigdy się nie upijaj

6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.

7. Przestrzegaj przepisów ochrony przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze.

8. Bierz udział w programach szczepień ochronnych (głównie WZW B)

9. Bierz udział w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy (cytologia, kobiety w wieku 25-59 lat co 3 lata).

10. Bierz udział w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi (mammografia, kobiety w wieku 50-69 lat co 2 lata)

11. Bierz udział w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego (kolonoskopia, kobiety i mężczyźni po 50. roku życia co 10 lat).

×

Zapisz się do newslettera