25 marca 2025 roku obradowała XI Sesja Rady Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego.
25 marca 2025 roku obradowała XI Sesja Rady Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego.
Przewodniczący Rady Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego, Piotr Jahn, otworzył sesję, witając zgromadzonych oraz obserwujących online. Jako gości specjalnych powitano dyrektorki Powiatowego Urzędu Pracy, Izabelę Damboń-Kandziorę oraz Edytę Krubasik. Na podstawie listy obecności radnych potwierdzono prawomocność sesji oraz omówiono kwestie techniczne.
Przewodniczący przedstawił informacje o swojej obecności na posiedzeniach Komisji Zdrowia i Komisji Edukacji oraz o wizycie w Domu Pomocy Społecznej, gdzie przekazał podopiecznym pomoc materialną zebraną wśród radnych. Dyrektorka DPS św. Karola podziękowała radnym za zaangażowanie i przekazaną pomoc.
Nie wniesiono uwag do przedstawionego sprawozdania z prac Zarządu Powiatu. W okresie międzysesyjnym nie przeprowadzono żadnych kontroli zewnętrznych. Radna D. Tomala zgłosiła zapytanie dotyczące przedłużającej się kontroli w Wydziale Budownictwa oraz jej finalizacji. Kolejne zapytanie radnej dotyczyło kontroli w Wydziale Geodezji, Kartografii, Katastru i Nieruchomości oraz braku działań po jej wynikach. Starosta powiatu zaproponował omówienie tych kwestii na komisji problemowej w ramach szerszej dyskusji i wyjaśnień. Podkreślono konieczność wdrożenia działań naprawczych oraz dalszego procedowania sprawy.
Przedstawiono informacje z działań komisji problemowych. Komisja Rewizyjna nie zgłosiła uwag do przedstawionych materiałów dotyczących działalności szkoły specjalnej. Komisja Zdrowia i Opieki Społecznej szczegółowo omawiała działalność Powiatowego Urzędu Pracy. Komisja Edukacji i Promocji Powiatu spotkała się w Bursie Szkolnej z jej dyrektorem, przeprowadzając kontrolę i analizując funkcjonowanie placówki. Komisja Infrastruktury i Bezpieczeństwa procedowała interpelację w sprawie bezpośredniego połączenia autobusowego dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz zapoznała się ze stanem i problemami rolników w powiecie. Komisja Budżetu pozytywnie odniosła się do proponowanych zmian budżetowych. Komisja Skarg, Wniosków i petycji nie zebrała się.
Dyrektor PUP przedstawiła sprawozdanie, podkreślając systematyczny spadek bezrobocia oraz skuteczność działań aktywizacyjnych i poszerzających zakres działalności Powiatowego Urzędu Pracy. Przedstawiła sposób wydatkowania i pozyskiwania środków będących w dyspozycji PUP. W 2024 roku stopa bezrobocia w powiecie wynosiła 6,4%, co wskazuje na pozytywne tendencje. Urząd planuje szereg inicjatyw, w tym organizację forum edukacyjno-gospodarczego, mającego na celu lepsze powiązanie pracodawców z potencjalnymi pracownikami.
Przyjęto proponowane i omówione w ramach komisji zmiany w budżecie powiatu na 2025 rok – uchwała została przyjęta jednogłośnie. Podobnie stało się w przypadku zmian uchwały dotyczącej wieloletniej prognozy finansowej.
Powołano Komisję ds. Statutu Powiatu, ustalono jej skład oraz zakres działań. Przewodniczącym komisji został Piotr Jahn, a w jej skład weszło pięciu radnych, włącznie z przewodniczącym. Jednogłośnie przyjęto również uchwałę dotyczącą finansowania rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Radna D. Wróbel, na wniosek mieszkańców, zgłosiła interpelację dotyczącą zmian w rozkładzie jazdy pociągów z Kędzierzyna-Koźla do Raciborza. Wskazano, że po 9 marca usunięto kurs o godzinie 15:00, kluczowy dla uczniów i pracowników zakładów przemysłowych. Wniesiono o interwencję w tej sprawie w Urzędzie Marszałkowskim.
Zgłoszono również potrzebę uzyskania informacji na temat planowanych miejsc dla migrantów na terenie powiatu oraz województwa, a także wydatków na ich wsparcie w porównaniu z finansowaniem pomocy dla osób niepełnosprawnych.
W odpowiedzi na interpelację radnego M. Machulaka wnioskowano o utworzenie bezpośredniej trasy autobusowej z gmin ościennych do szkół technicznych na osiedlach Azoty i Sławięcice, wskazując na obecnie zbyt długie i nieefektywne połączenia. Starosta i wicestarosta powiatu zapewnili, że temat zostanie sprawnie rozpatrzony i sfinalizowany do 1 września br.
Poruszono także temat braku raportów z audytu kozielskiego szpitala oraz konieczności podjęcia działań naprawczych wobec perspektywy braku płynnego finansowania jego bieżącej działalności. Podkreślono szczególne znaczenie tej kwestii w kontekście dotacji unijnych na dwa wygrane wnioski dotyczące rozbudowy szpitala i krótkiego okresu na ich wydatkowanie. Starosta powiatu wyjaśnił radnym bieżące procedury oraz podejmowane działania w celu finalizacji skomplikowanego montażu finansowego rozbudowy SPZOZ-u. Ustalono, że szczegółowa dyskusja na ten temat odbędzie się podczas obrad Komisji Zdrowia.
Radni zgłosili potrzebę usprawnienia komunikacji o działaniach komisji, aby umożliwić skuteczniejsze reprezentowanie mieszkańców.
Radny F. Trautberg dociekał, w jaki sposób dzielone są fundusze na remonty dróg, podkreślając konieczność większej transparentności w tej kwestii. Starosta powiatu wyjaśnił radnemu procedurę zawierania umów dotacyjnych w Urzędzie Wojewódzkim oraz przypomniał, że kolejność realizacji inwestycji jest szczegółowo omawiana podczas prac Komisji Infrastruktury i Bezpieczeństwa. Radny poruszył również sprawę odpowiedzi na swoją interpelację dotyczącą przyszpitalnej przychodni w Koźlu i w geście protestu opuścił salę obrad.
Po wyczerpaniu porządku obrad przewodniczący Rady Powiatu zamknął XI sesję, zwołując kolejne posiedzenie na 9 kwietnia br. na godzinę 13:00. Na zakończenie złożył wszystkim życzenia dobrego przeżycia Świąt Wielkanocnych.
Prosimy mieć na uwadze, że niniejsze sprawozdanie stanowi podsumowanie, a nie ścisły protokół z sesji Rady Powiatu. Pełną transmisję można obejrzeć na kanale Starostwa Powiatowego w serwisie YouTube.