Kamera on-line

Kędzierzyńsko-Kozielskie Forum Edukacyjno-Gospodarcze za nami!

Doskonałe miejsce na poznanie przyszłego pracodawcy - Kędzierzyńsko-Kozielskie Forum Edukacyjno-Gospodarcze - podsumowanie wydarzenia

2 kwietnia 2025 roku w Hali Sportowej „Śródmieście” odbyło się Kędzierzyńsko-Kozielskie Forum Edukacyjno-Gospodarcze - wyjątkowe wydarzenie łączące świat edukacji i biznesu. Forum zgromadziło uczniów szkół ponadpodstawowych, mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, przedstawicieli instytucji edukacyjnych oraz pracodawców z całego województwa opolskiego.

_ADL8880.jpeg
20250402_104350.jpeg

Oficjalne otwarcie i część merytoryczna

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystym występem Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej. Następnie gości powitali Izabela Damboń-Kandziora, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy oraz Aurelia Stępień - Kierownik Wydziału Oświaty, Promocji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu. Oficjalnego otwarcia Forum dokonali Starosta Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego Artur Maruszczak wraz Wicemarszałkini Województwa Opolskiego Zuzanną Donath-Kasiurą.

_ADL8846.jpeg
_ADL8950.jpeg
_ADL8893.jpeg
_ADL8927.jpeg

– Chodzi nam o to, aby łączyć potrzeby gospodarki, lokalnego rynku pracy, edukacji i doradztwa zawodowego. Ważne jest to szczególnie dla młodych ludzi. Żeby nawet ci, którzy dopiero za parę lat wejdą na ten rynek pracy, mogli już teraz nakierować się, wybrać najlepsze dla siebie rozwiązania, żeby wejść już w tę karierę zawodową w pełni świadomie – podkreślił starosta Artur Maruszczak.

_ADL8915.jpeg

Podczas oficjalnej części wręczono dyrektorom szkół ponadpodstawowych "Tarcze Jakości" w Rankingu Perspektywy 2025 oraz "Tarcze Starosty Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego" za działania w różnych aktywnościach jak innowacje, pracę obywatelską lub osiągnięcia kulturalne.

_ADL9090.jpeg

Uczestnicy Forum mieli okazję wysłuchać inspirującego wykładu Agnieszki Adamiec z ManpowerGroup Poland pt. „Pokolenie Z. Zaradni, Zaangażowani, Zatrudnieni! Kilka słów o zmianie pokoleniowej w świecie pracy”. Podczas prelekcji podkreślano znaczenie świadomego planowania kariery i elastyczności w dostosowywaniu się do wymagań współczesnego rynku pracy.

_ADL9093.jpeg
_ADL9202.jpeg

Stoiska wystawców i konsultacje zawodowe

Po części oficjalnej uczestnicy mieli możliwość odwiedzenia stoisk ponad 40 firm oraz instytucji edukacyjnych. Młodzież mogła bezpośrednio porozmawiać z przedstawicielami pracodawców i uczelni, dowiedzieć się więcej o aktualnych ofertach pracy oraz ścieżkach dalszej edukacji.

_ADL8860.jpeg
_ADL9120.jpeg

Były firmy z praktycznie każdego sektora przemysłu, logistyki, uczelnie medyczne, politechniki i uczelnie wojskowe. Każdy z uczestników mógł poszukać rozwiązań dostosowanych do własnych potrzeb lub wynieść pakiet wiedzy w jakim kierunku warto inwestować w swój rozwój. Pracodawcy z kolei najczęściej podkreślali, że szukają osób zaangażowanych, znających język obcy lub posiadających podstawowe umiejętności techniczne. Oferta przez nich przygotowana była bardzo szeroka i dostosowana do realiów rynkowych. 

_ADL9140.jpeg
_ADL9129.jpeg
_ADL9116.jpeg

– Takie targi zdecydowanie ułatwiają podjęcie decyzji i określenie kierunku własnego rozwoju. Czasami na stronach internetowych jest tego zdecydowanie za dużo, a tutaj można przyjść, zobaczyć i porozmawiać – powiedziała jedna z uczestniczek forum.

20250402_104614.jpeg
_ADL9138.jpeg

Zuzanna Donath-Kasiura, Wicemarszałkini Województwa Opolskiego powiedziała - Najważniejsze, żeby młodzi ludzie, ale nie tylko oni, zobaczyli jak dobre i nowoczesne firmy mamy w regionie. Firmy te są liderami w skali lokalnej, ale i europejskiej. To jest ważne szczególnie jeśli jest się na etapie planowania kariery, ważne, żeby wiedzieć, że tutaj w regionie można się rozwijać i zarabiać dobre pieniądze. Z drugiej strony ważne, by dotrzeć do osób, które potencjalnie mogą znaleźć zatrudnienie w naszym województwie. (...) Szkolnictwo zawodowe jest mocne w naszym regionie. Inwestycje w szkolnictwo techniczne to inwestycja w rozwój naszego regionu. Od lat konsekwentnie robimy to na poziomie urzędu marszałkowskiego, oferując staże, fundujemy klasopracownie. Firmy poszukują i pozyskują z takich staży pracownika.

_ADL9170.jpeg

Spotkanie edukacyjno-sieciujące dla przedstawicieli biznesu i instytucji

Pod nazwą: „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie” - Równolegle do targów odbyło się spotkanie edukacyjno-sieciujące, w którym udział wzięli pracodawcy, dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele instytucji takich jak Izba Skarbowa, ZUS, PIP, Wojewódzki Urząd Pracy, Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki i CECH Rzemieślników i Przedsiębiorców. Podczas spotkania dyskutowano o dostosowywaniu systemu edukacji do potrzeb rynku pracy oraz możliwościach wspierania rozwoju zawodowego młodzieży.

20250402_133320.jpeg
20250402_133446.jpeg

– Skupiliśmy ponad 40 firm, które pokazują, że jest zapotrzebowanie na młodego człowieka. A my tego młodego człowieka chcemy przekonać do tego, że warto pozostać w Kędzierzynie-Koźlu, warto szukać u naszych pracodawców swojego miejsca, jeżeli chodzi o rozwój kariery zawodowej – podkreśliła Aurelia Stępień, kierownik Wydziału Oświaty, Promocji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu.

WhatsApp Image 2025-04-02 at 13.36.57.jpeg
20250402_132532.jpeg

Podsumowanie

Kędzierzyńsko-Kozielskie Forum Edukacyjno-Gospodarcze po raz kolejny udowodniło, jak ważne są tego typu inicjatywy. Wydarzenie nie tylko umożliwiło młodzieży zapoznanie się z realiami rynku pracy, ale także ułatwiło nawiązanie kontaktów między pracodawcami a przyszłymi pracownikami. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń, zdobycia cennych informacji i świadomego planowania swojej przyszłości zawodowej.

_ADL9210.jpeg
_ADL9152.jpeg
_ADL9163.jpeg
_ADL8819.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera