Kamera on-line

Zamek w Polskiej Cerekwi odzyska dawny blask

Seminarium w Centrum Kultury

 
 
Starosta Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego Józef Gisman wziął udział w seminarium zorganizowanym w Centrum Kultury w Polskiej Cerekwi. Poświęcone było zamkowi w tejże miejscowości i koncepcji jego odbudowy. Seminarium wygłosił dr inż. arch. Maciej Małachowicz, adiunkt Politechniki Wrocławskiej, rzeczoznawca Ministra kultury i Sztuki, autor licznych prac badawczych z zakresu historii architektury, a także przeszło 250 projektów z zakresu konserwacji i rewaloryzacji zabytkowych zespołów i budowli.
 
Podczas wykładu zaprezentowano m.in. koncepcje odbudowy zamku oraz wizualizacje budowli wraz z otaczającym go parkiem. Omówiono również zarys historyczny i przedstawiono poszczególne rody, które były jego właścicielem.  
 
Zamek spłonął w końcówce II wojny światowej. Legenda mówi, że podpalił go sam właściciel, który chciał uniknąć splądrowania wnętrz przez Armię Czerwoną. Teraz pałac ma stać się wizytówką Gminy, która chce przeznaczyć łącznie 20 mln zł na przywrócenie zabytkowi dawnego blasku – jest to kwota szacunkowa. W wyremontowanym obiekcie mieścić się będzie muzeum oraz galeria. Ma on stanowić swoiste centrum kulturalne przyciągające turystów i pasjonatów historii z południa Polski i nie tylko. Inwestycja współfinansowana będzie przez Unię Europejską. W tej chwili trwają przygotowania dokumentacji przetargowej potrzebnej do pierwszego etapu odbudowy zamku, który pochłonie 7 mln zł.

Foto: Urząd Gminy w Polskiej Cerekwi

3.jpeg

1.jpeg
2.jpeg

4.jpeg

5.jpeg

 

  

 

×

Zapisz się do newslettera