Kamera on-line

Powołanie wyższej uczelni kwestią czasu?

Od słów do czynów

 
Trwają rozmowy nad powołaniem szkoły wyższej w naszym powiecie. W tej sprawie odbyło się spotkanie, podczas którego pojawiły się pierwsze propozycję dotyczące utworzenia uczelni w Kędzierzynie-Koźlu. Do kozielskiego magistratu przybyli posłowie, przedstawiciele lokalnych firm oraz eksperci. Wyższa uczelnia jest nam bardzo potrzebna i z pewnością ożywiłaby nasze miasto – co do tego żaden z zaproszonych gości nie miał wątpliwości. Oprócz planów padły też pierwsze deklaracje, m.in. ze strony Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego, który od samego początku jest gorącym orędownikiem powstania szkoły wyższej.
 
W spotkaniu oprócz gospodarzy (prezydenta Kędzierzyna-Koźla Tomasza Wantuły i jego doradcy ds. rozwoju gospodarczego miasta, Bogdana Tomaszka) czynny udział wzięli posłowie: Janina Okrągły oraz Adam Krupa, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, a także gmin: Strzelce Opolskie, Zdzieszowice, Głubczyce (burmistrz Jan Krówka), powiatów kędzierzyńsko-kozielskiego (wicestarosta Małgorzata Tudaj) i prudnickiego (starosta Radosław Roszkowski), osoby reprezentujące firmy oraz instytuty naukowe (ICSO „Blachownia”, NTP SA, Stocznia DAMEN, Petrochemia Blachownia SA, ZAK SA) oraz Andrzej Sałacki z LKJ „Lewada” w Zakrzowie.
 
Chętni z pewnością się znajdą, mamy do dyspozycji bursę szkolną, która mogłaby spełnić rolę akademika i służyłaby żakom spoza naszego terenu – zadeklarowała uczestnicząca w debacie wicestarosta powiatu Małgorzata Tudaj.
 
Wstępnie mówiono o utworzeniu kilku oddziałów lub filii istniejących już szkół wyższych, a to oznaczałoby mniej więcej około setki studiujących. Kwestią dyskusyjną pozostają kierunki kształcenia. Naukowcy obecni podczas spotkania wskazywali na kwestie związane z energią odnawialną, która mogłaby przyciągnąć do nas wielu chętnych. Teraz najważniejszym zadaniem jest ściągnięcie do Kędzierzyna-Koźla przedstawicieli placówek z innych miast i przedstawienie im warunków konkretnej współpracy, a także propozycję rozwiązań logistycznych związanych z tym przedsięwzięciem. Najważniejsze jednak, że poczyniono kolejny ważny krok w drodze do realizacji tej ambitnej i jak się okazuje nie niemożliwej inicjatywy.  
 
AL
 
Foto: Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle.
1.jpeg
2.jpeg
3.jpeg


 
 
 
×

Zapisz się do newslettera