Kamera on-line

Rozwijają kluczowe kompetencje

Uczniowie powiatowych szkół w unijnym projekcie

 
 
Dwie szkoły z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego ( ZSTiO Azoty i Żegluga) kończą I etap realizacji projektu "Szkoła Kluczowych Kompetencji”. Mowa o ponadregionalnym programie rozwijania  umiejętności uczniów szkół Polski centralnej i południowo – zachodniej. Nauczyciele w klasach I prowadzą zajęcia według swoich programów autorskich, uczniowie wyposażeni zostali w podręczniki, przybory a szkoły w sprzęt m.in. tablicę multimedialną i programy komputerowe.
Ostatnio, w ramach tego projektu blisko 80 uczniów wzięło udział w zajęciach kół naukowych w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. Młodzież rozwijała kompetencje z matematyki, informatyki, języka niemieckiego, j. angielskiego oraz przedsiębiorczości.  
 
Przedsiębiorczość
 
Tematem zajęć z zakresu przedsiębiorczości była komunikacja interpersonalna. Uczniowie pogłębili posiadaną w tej dziedzinie wiedzę oraz uczestniczyli w ćwiczeniach, dzięki którym lepiej poznali sygnały zdradzające ludzkie myśli, odczucia i emocje, uczyli się je obserwować i rozumieć.  
 
Matematyka
 
Zajęcia w ramach kół naukowych z zakresu kompetencji matematycznych i podstawowych naukowo-technicznych nt. „Matematyka w Geodezji i Kartografii prowadził  prof. dr hab. inż. Edward Osada. Uczniowie z klasy I dowiedzieli się m.in. o początkach geodezji, globalnych systemach nawigacji satelitarnej GNSS, GPS, GLONASS, Galileo. Zajęcia poświęcone były również  zasadom tworzenia dokumentacji multimedialnej trasy GPS w Google Earth oraz trójwymiarowego modelu obiektu przy zastosowaniu fotogrametrii bliskiego zasięgu czyli  metody tworzenia, wizualizacji i animacji trójwymiarowych obiektów np. budynki, mosty, wiadukty, samoloty, statki).  
 
Informatyka
 
Zajęcia   z kompetencji IT związane były z metodami szyfrowania danych. Uczniowie z klasy  I    dowiedzieli się  w jakim celu stosuje się szyfrowanie, jakie protokoły szyfrujące są w chwili obecnej stosowane i mogli praktycznie wykonać ćwiczenia  za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Dzięki temu mogli poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności z zakresu informatyki.  
 
J. niemiecki
 
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, rozwiązując liczne zagadki. Na początku czytali tekst ze zrozumieniem. Prowadząca zajęcia wskazywała uczniom w jaki sposób należy czytać, kiedy nie rozumie się wszystkich słów. W drugim bloku zajęcia  dotyczyły muzyki niemieckiej. Wszyscy uczestnicy bawili się bardzo dobrze i już czekają na następny wyjazd, który odbędzie się jesienią.  
 
W okresie letnim 40 osobowa grupa młodzieży  weźmie udział w Wakacyjnych Obozach Naukowych na Mazurach.
Projekt finansowany jest ze środków UE i realizowany w latach 2010-2013.
 
2.jpeg
1.jpeg
3.jpeg


 
 
 
×

Zapisz się do newslettera