Rozwijają kluczowe kompetencje
Uczniowie powiatowych szkół w unijnym projekcie
Dwie szkoły z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego ( ZSTiO Azoty i Żegluga) kończą I etap realizacji projektu "Szkoła Kluczowych Kompetencji”. Mowa o ponadregionalnym programie rozwijania umiejętności uczniów szkół Polski centralnej i południowo – zachodniej. Nauczyciele w klasach I prowadzą zajęcia według swoich programów autorskich, uczniowie wyposażeni zostali w podręczniki, przybory a szkoły w sprzęt m.in. tablicę multimedialną i programy komputerowe.
Ostatnio, w ramach tego projektu blisko 80 uczniów wzięło udział w zajęciach kół naukowych w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. Młodzież rozwijała kompetencje z matematyki, informatyki, języka niemieckiego, j. angielskiego oraz przedsiębiorczości.
Przedsiębiorczość
Tematem zajęć z zakresu przedsiębiorczości była komunikacja interpersonalna. Uczniowie pogłębili posiadaną w tej dziedzinie wiedzę oraz uczestniczyli w ćwiczeniach, dzięki którym lepiej poznali sygnały zdradzające ludzkie myśli, odczucia i emocje, uczyli się je obserwować i rozumieć.
Matematyka
Zajęcia w ramach kół naukowych z zakresu kompetencji matematycznych i podstawowych naukowo-technicznych nt. „Matematyka w Geodezji i Kartografii” prowadził prof. dr hab. inż. Edward Osada. Uczniowie z klasy I dowiedzieli się m.in. o początkach geodezji, globalnych systemach nawigacji satelitarnej GNSS, GPS, GLONASS, Galileo. Zajęcia poświęcone były również zasadom tworzenia dokumentacji multimedialnej trasy GPS w Google Earth oraz trójwymiarowego modelu obiektu przy zastosowaniu fotogrametrii bliskiego zasięgu czyli metody tworzenia, wizualizacji i animacji trójwymiarowych obiektów np. budynki, mosty, wiadukty, samoloty, statki).
Informatyka
Zajęcia z kompetencji IT związane były z metodami szyfrowania danych. Uczniowie z klasy I dowiedzieli się w jakim celu stosuje się szyfrowanie, jakie protokoły szyfrujące są w chwili obecnej stosowane i mogli praktycznie wykonać ćwiczenia za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Dzięki temu mogli poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności z zakresu informatyki.
J. niemiecki
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, rozwiązując liczne zagadki. Na początku czytali tekst ze zrozumieniem. Prowadząca zajęcia wskazywała uczniom w jaki sposób należy czytać, kiedy nie rozumie się wszystkich słów. W drugim bloku zajęcia dotyczyły muzyki niemieckiej. Wszyscy uczestnicy bawili się bardzo dobrze i już czekają na następny wyjazd, który odbędzie się jesienią.
W okresie letnim 40 osobowa grupa młodzieży weźmie udział w Wakacyjnych Obozach Naukowych na Mazurach.
Projekt finansowany jest ze środków UE i realizowany w latach 2010-2013.