Kamera on-line

Sympozjum poświęcone Wojciechowi Czerwińskiemu

Spotkanie po latach

 
13 maja 2011 w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Koźlu zebrali się najstarsi absolwenci szkoły oraz zaproszeni goście na sympozjum poświęconemu 110. rocznicy urodzin pierwszego powojennego dyrektora szkoły dr. Wojciecha Czerwińskiego.
 
Gościem honorowym była córka dyrektora, która pierwszy raz odwiedziła swoją rodzinną miejscowość od czasu wyjazdu z Koźla, tj. od 1948 roku. Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego przedstawiła zebranym życiorys dr. Wojciecha Czerwińskiego, a następnie fragmenty wspomnień o dyrektorze przerywane piosenkami i wierszami tamtych lat. Dyrektor szkoły Ryszard Więcek przedstawił zebranym współczesność szkoły, jej rozwój, sukcesy, ale także pielęgnowane tradycje, szkolną obyczajowość i dbałość o kulturę. Następnie głos zabierali uczniowie i wychowankowie dr. W. Czerwińskiego -  prof. dr hab. Jerzy Wyrozumski, Adam Minc  i Wiesław Derej. Po części oficjalnej odbyło się szereg spotkań w grupach znajomych.
 
Archiwum szkoły wzbogaciły przepiękne wielkoformatowe fotogramy z dawnych lat, wykonane przez firmę CeWe Color oraz kilka zbiorków wspomnień najstarszych uczniów. Do tej pory odbyły się trzy sympozja poświęcone osobie dr. Wojciecha Czerwińskiego. Warto dodać, że jego imię nosi ulica prowadząca od rynku do dworca autobusowego w Koźlu. W jednym ze sklepów (MODEX)umieszczono na witrynie wystawowej portret z krótką wzmianką; wielu mieszkańców Koźla nie wiedziało, kim była osoba, której imię nosi ulica.
 
zz dyr Czerwiński zmniejsz 1.jpeg
zz dyr Czerwiński zmniejsz 3.jpeg
zz dyr Czerwiński zmniejsz 2.jpeg
zz dyr Czerwiński zmniejsz.jpeg 
 
×

Zapisz się do newslettera