Porządki na starym żydowskim cmentarzu

Akcja szkolnej grupy Amnesty International

Kolejna akcja szkolnej grupy Amnesty International funkcjonującej przy I Liceum Ogólnokształcącym w Kędzierzynie-Koźlu. 23 maja członkowie sekcji wraz z osadzonymi w kozielskim areszcie wzięli się za sprzątanie żydowskiego cmentarza położonego w Dębowej.

- Po wojnie z grobów usunięto większość niemieckojęzycznych napisów, a do chwili obecnej zachowały się jedynie fragmenty nagrobków, które staraliśmy się wysprzątać – powiedział jeden z uczestników akcji.

Zmarli kozielscy Żydzi byli transportowani i chowani na kirkucie w miejscowości Zülz (dzisiaj Biała k. Prudnika) oddalonej od miasta o prawie 40 kilometrów. Z czasem jednak przewożenie zwłok na odległość ponad jedną milę zostało zabronione, w związku z czym 24 maja 1814 roku Wydział Policji i Deputowanych we Wrocławiu nakazał gminie żydowskiej w Koźlu przygotować własny plac pochówku. 11 listopada 1814 wspólnota zakupiła od miasta działkę w Dębowej, gdzie powstał cmentarz.
1.jpeg