Kamera on-line

I powiatowe seminarium poświęcone Odrze

Panel z udziałem gości z kraju i zagranicy

W Hotelu Centralny w Kędzierzynie-Koźlu odbyło się I powiatowe seminarium poświęcone Odrze. Zjechali na nie specjaliści ze Śląska oraz fachowcy z zagranicy. Zamysłem było, by temat rzeki omówić w kilku aspektach, spoglądając na jej przeszłość, teraźniejszość a także niedaleką przyszłość. Stąd też nazwa seminarium „Odra rzeką integracji – wczoraj, dziś i jutro”.
Zgromadzonych gości w Hotelu Centralny powitali: starosta powiatu Józef Gisman oraz wicestarosta Małgorzata Tudaj, która była inicjatorką zorganizowania tego typu przedsięwzięcia w naszym powiecie. Jednym z punktów programu było wręczenie nagród uczestnikom I Powiatowego Konkursu Fotograficznego dla amatorów. „Odrzańskich pejzaży” było w sumie 61, w dodatku wiele z prac zasługiwało na wyróżnienie. Po burzliwej naradzie jury wybrało najlepsze dzieła i nagrodziło ich autorów.
Zaraz po podsumowaniu konkursu fotograficznego przyszła pora na pierwszych prelegentów. Odrę, jako rzekę piękną, malowniczą i kryjącą wiele tajemnic ukazał dr Gerard Kusz, biskup pomocniczy Diecezji Gliwickiej. Dr Norbert Mika, dyrektor gimnazjum w Raciborzu umiejscowił Odrę w dziejach Górnego Śląska. Pochylił się nad jej mało znanymi kwestiami historycznymi. Ciekawy wykład przygotował Rafał Łagosz, za-ca dyrektora ds. Wdrażania Projektu RZGW Gliwice. Mówił o stanie zaawansowania prac nad budową zbiornika Racibórz-Dolny. Panel z cyklu „Odra jutro” należał do dr Jana Pysia, dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu oraz dr Bogdana Tomaszka, prezesa Opolskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Pierwszy z nich przedstawił plany budowy kanału Odra-Dunaj, dr Tomaszek z kolei omówił ideę coraz bardziej rozbudowujących się na całym świecie klastrów wodnych.
Każdy z przybyłych otrzymał specjalnie wydaną na tę okazję publikację o Odrze.
Seminarium otworzyli: starosta Józef Gisman oraz wicestarosta Małgorzata Tudaj.
6.jpeg
Od lewej: przewodniczący Rady Powiatu Piotr Jahn, radny Marek Piasecki, członkowie zarządu - Gabriela Tomik i Józef Szymański oraz radny powiatu Leon Piecuch.
1.jpeg
8.jpeg
10.jpeg
4.jpeg
5.jpeg
2.jpeg
3.jpeg 
 
 
×

Zapisz się do newslettera