Kamera on-line

Sukces ucznia „budowlanki”

Ścigali się na „trójkącie”

 
 
Mateusz Woźniak jest uczniem Zespołu Szkół nr. 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu. Uczęszcza do klasy 3 technikum w zawodzie technik organizacji usług gastronomicznych. Tak jak zapewne większość osób w jego wieku ma hobby. Hobby to polega na ściganiu się modelami pływającymi z napędem elektrycznym za pomocą odpowiedniej aparatury, są również klasy w których liczy się dokładność i precyzja. Jest to tak zwana klasa F3 E do jazdy figurowej, w której Mateusz zdobył tytuł Mistrza Świata. Pasjonuje się tą tematyką od ponad 10 lat.
 
- Wszystko dzięki mojemu  kochanemu dziadkowi, który zafascynował mnie tymi stateczkami gdy byłem młody – uśmiecha się Mateusz.
 
Na ostatnich mistrzostwach,  które odbyły się 17-25 września 2010r. w Niemczech, w okolicy miejscowości Murrhardt na zalewie Waldsee,  zdobył 1 miejsce w klasie F3 E i 3 w klasie Hydro 2 w kategorii wiekowej junior. W klasie F3 E występują modele dowolnej konstrukcji z silnikiem elektrycznym i śrubą pracująca w wodzie.
 
- Pewnie wydaje się wam, iż są to modele nie wiadomo jak wielkich rozmiarów, które mają ogromne silniki elektryczne, otóż nie, to niewielkie konstrukcje, takie jak ta na zdjęciu – mówi Mateusz.
 
I to właśnie tym modelem zdobył mistrzostwo, poprzez pokonanie trasy po akwenie „trójkąt” na os. Piastów w Kędzierzynie-Koźlu, w jak najkrótszym czasie, bez dotknięcia żadnej bojki. Mateuszowi  udało się dokonać tego w czasie 25,5 sekundy. Zdobył również 3 miejsce w klasie hydro 2, która polega na płynięciu w grupie w czasie 5 minut i zrobieniu jak największej ilości okrążeń, po owalnym torze takim jak na zdjęciu. Hydro 2 to model wielokadłubowy łodzi przeznaczony do biegów zespołowych z silnikiem elektrycznym i śrubą pracującą w półzanurzeniu za rufą modelu. Żeby zostać mistrzem świata nie wystarczy zrobić model i jechać na zawody. Potrzeba wielu treningów, by osiągnąć wysoki poziom. To nie wszystko, potem trzeba dostać się do kadry narodowej. Można to zrobić poprzez prezentacje swoich umiejętności na zawodach w całym kraju. Są to tak zwane eliminacje do mistrzostw Polski, podczas których zdobywa się punkty za swoje wysokie osiągnięcia.
 
mateusz2.jpeg
mateusz3.jpeg
mateusz8.jpeg


 
 
 
×

Zapisz się do newslettera