Kamera on-line

Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Nie ignoruj sygnałów – reaguj!

Depresja nie jest chwilowym spadkiem nastroju ani „gorszym dniem”. To choroba, która – jak podają instytucje zdrowia publicznego i towarzystwa psychiatryczne – wpływa na sposób myślenia, odczuwania i funkcjonowania człowieka. Może dotknąć każdego: dziecko, nastolatka, osobę w sile wieku czy seniora. Nie wybiera ze względu na płeć, status czy doświadczenie życiowe.

authentic-group-therapy-meeting.jpeg

Dzisiejszy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją to dobry moment, by mówić wprost: depresja jest chorobą, którą trzeba leczyć. I z którą nie wolno zostawać samemu.

Depresja ma wiele twarzy

Jak podkreśla Katarzyna Zimny, specjalista pedagog w Zespole ds. Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa Specjalistycznego w Starostwie Powiatowym przy ul. Judyma 5 w Kędzierzynie-Koźlu, pierwsze sygnały bywają niepozorne.

Do najczęstszych objawów należą:

  • izolowanie się i wycofywanie z relacji,
  • utrata zainteresowań,
  • obniżona samoocena,
  • nadmierna senność lub bezsenność,
  • rozdrażnienie, nadwrażliwość,
  • kompulsywne zachowania (np. ucieczka w pracę, obowiązki).

– Depresja ma bardzo wiele twarzy – mówi Katarzyna Zimny. – Czasem kryje się za szerokim uśmiechem. Osoba towarzyska, energiczna, wesoła, pod koniec dnia może rozsypywać się na kawałki. Dlatego warto od czasu do czasu zapytać także tych „najsilniejszych”, czy na pewno wszystko jest w porządku.

To ważne. Bo żyjemy w świecie presji, tempa i porównań. W takim środowisku wiele osób nie chce pokazywać słabości. A milczenie tylko pogłębia problem.

Wiek nie chroni przed depresją

Depresja może pojawić się w każdym wieku. Dotyka nastolatków, dzieci, dorosłych i seniorów. Nie zawsze musi ją wywołać konkretne, dramatyczne wydarzenie. Czasem rozwija się stopniowo, czasem uderza nagle.

Dlatego tak istotna jest czujność – zarówno wobec siebie, jak i wobec bliskich.

Profilaktyka zaczyna się od rozmowy

Jako społeczeństwo robimy krok do przodu. Coraz częściej mówimy o zdrowiu psychicznym bez wstydu. To ogromna zmiana. Ale sama świadomość nie wystarczy – potrzebna jest reakcja.

Profilaktyka to m.in,:

  • uważność na zmiany w zachowaniu,
  • regularne rozmowy z dziećmi i młodzieżą,
  • budowanie bezpiecznych relacji,
  • szybkie szukanie wsparcia w razie niepokojących sygnałów.

Szczególną rolę odgrywają szkoły. Młodzi ludzie nie są pozostawieni sami sobie. Wsparcie psychologiczne mogą znaleźć wśród pedagogów, psychologów szkolnych i nauczycieli. Często to właśnie rozmowa w szkolnym gabinecie jest pierwszym, przełomowym krokiem.

Gdzie szukać pomocy w powiecie?

Na terenie powiatu działa Zespół ds. Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa Specjalistycznego w budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Judyma 5 w Kędzierzynie-Koźlu. Pomoc jest nieodpłatna.

Zdarza się, że w ciągu jednego dnia specjaliści przyjmują nawet cztery osoby, a w skali tygodnia – około dziesięciu. To pokazuje skalę potrzeb.

– Przyjście po pomoc to ogromna odwaga – podkreśla Katarzyna Zimny. – Niektórzy są nieufni, nie wiedzą, czego się spodziewać. Inni przychodzą zdecydowani. Zawsze powtarzam: to nie jest słabość. To siła.

Coraz częściej po wsparcie zgłaszają się także mężczyźni. I to bardzo ważny sygnał zmiany społecznej. Rozmowa o emocjach nie odbiera siły – przeciwnie, pozwala ją odzyskać.

Szczegółowe informacje o miejscach wsparcia dla dzieci i młodzieży znajdują się w artykule:
„Wsparcie psychiczne dla dzieci i młodzieży – gdzie szukać pomocy?” na stronie Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego.

Nie jesteś sam

Depresja to nierówna walka – ma lepsze i gorsze momenty. Ale odpowiednio wcześnie podjęta terapia, szczera rozmowa ze specjalistą i wsparcie bliskich pozwalają stworzyć plan wyjścia z kryzysu.

Najważniejsze jest jedno: nikt w depresji nie jest sam, nawet jeśli tak się czuje.

W Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją przypominamy: reagujmy. Pytajmy. Słuchajmy.
I nie bójmy się prosić o pomoc. To pierwszy i najważniejszy krok do zdrowia.

Materiały graficzne przygotowane dla Fundacji: Dbam o mój Zasięg

A3-plakat-RGB1.jpeg

×

Zapisz się do newslettera