Kamera on-line

W hołdzie zesłańcom Sybiru

Obchody rocznicowe

 
 
Jak zwykle bardzo uroczyście obchodzono w naszym powiecie rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Obchody rozpoczęły się od mszy św.odprawionej w kościele p.w. Ducha Św. i NMP Matki Kościoła na os. Piastów w Kędzierzynie-Koźlu. Po nabożeństwie udano się pod pobliski obelisk upamiętniający zsyłki na Sybir, gdzie złożono kwiaty i oddano hołd poległym. Odegrano również hymn państwowy a także tradycyjnie już hymn Sybiraków.
 
W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz powiatu ze starostą Arturem Widłakiem na czele, władz miasta na czele z prezydentem Tomaszem Wantułą, członkowie zarządu powiatu, posłowie, radni, reprezentanci związków kombatanckich, służb mundurowych, dyrektorzy szkół, harcerze oraz mieszkańcy powiatu.
 
Podczas swego przemówienia starosta Artur Widłak powiedział m.in.:
 
,,W te ciężkie dni dla Was, potężny Związek Radziecki, wyciąga Wam ręce braterskiej pomocy. Nie sprzeciwiajcie się Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej(…) My idziemy do Was nie jako zdobywcy, a jako wasi bracia, jako wasi wyzwoleńcy od ucisku obszarników i kapitalistów’’ – ulotki takiej treści rozrzucane były 17 września 1939 roku z radzieckich samolotów nad wschodnimi województwami Rzeczypospolitej Polskiej. Dziś możemy głośno mówić, jak wielka to była obłuda…
 
Przed historycznym pomnikiem usytuowanym na os. Piastów głos zabrali również: prezydent Tomasz Wantuła, członkini Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Krystyna Zyskowska, przedstawiciel Stowarzyszenia Opolska Rodzina Katyńska, Andrzej Mazur, poseł Robert Węgrzyn oraz Lesław Sowiński, przewodniczący Związku Sybiraków.

 AL

3.jpeg

2.jpeg

4.jpeg

5.jpeg

6.jpeg

7.jpeg

1.jpeg 

×

Zapisz się do newslettera