Kamera on-line

Powiatowo-gminne dożynki w Starej Kuźni

Dziękowali za plony

 
Tradycyjnie już uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, po której barwny korowód powędrował spod świątyni wprost na boisko LZS Zawisza w Starej Kuźni. Na miejscu wszystkich zgromadzonych powitał starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Artur Widłak oraz wójt Bierawy Ryszard Gołębowski.
 
- Zboże i wypieczony z niego chleb jest wyobrażeniem waszego trudu drodzy rolnicy. Przepiękna polska tradycja nakazuje dzielić się chlebem. Ten gest jest wyrazem braterstwa, przyjaźni i chęci przyjścia z pomocą drugiemu człowiekowi – mówił Artur Widłak.
 
Tegoroczni starostowie dożynkowi przekazali na ręce gospodarzy poświęcony wcześniej bochen chleba z życzeniami „aby nigdy nie zabrakło go na naszych stołach”.
 
- Tak dawniej jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach świeży chleb – powiedział do zebranych starosta Widłak. 
 
Oprócz tłumnie zgromadzonych mieszkańców powiatu do Starej Kuźni przybyli także posłowie, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych oraz radni.
 
Dożynki mają długą tradycję na ziemiach polskich. Obchodzono je już w XVI wieku, kiedy rozwinęła się gospodarka folwarczno – dworska. Pieśni śpiewane na dożynkach mówiły o plonie i trudzie żniwiarzy, wyrażały troskę o przyszłe urodzaje i życzenia. Później była uczta i zabawa.
 
AL
 
 
4.jpeg
8.jpeg
1.jpeg
6.jpeg
7.jpeg
9.jpeg
5.jpeg
3.jpeg
2.jpeg 
×

Zapisz się do newslettera