Kamera on-line

Nocny Maraton Nauki i Zabawy

W piątkowy wieczór 25 listopada o godzinie 20.00 w Zespole Szkól Nr 3 im. M. Reja w Kędzierzynie-Koźlu odbył się V Festiwal Nauki pt. „Nocny Maraton Nauki i Zabawy”. Festiwal ten był zorganizowany w ramach projektu „Partnerzy w nauce” współrealizowanego z Uniwersytetem Śląskim i finansowanego przez Unię Europejską.

W Nocnym Maratonie wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 , nauczyciele i dyrekcja szkoły. Zaproszono również przewodniczącą Rady Rodziców naszej szkoły, panią Iwonę Głowacką, lokalne media oraz studentów Uniwersytetu Opolskiego - członków Koła Naukowego Młodych Kryminologów i Kryminalistyków.

Na początku nocki w szkole odbyły się dwie tury warsztatów pt.”Techniki kryminalistyczne w praktyce - filmy a rzeczywistość”. Studenci w czasie warsztatów zaprezentowali różnorodne sposoby zbierania i  zabezpieczania dowodów na miejscu przestępstwa.

Pobrane zostały odciski palców uczestników maratonu, dzięki czemu dowiedzieliśmy się, jak wygląda ten proces i jak jest dokumentowany oraz jakiego sprzętu się do tego używa. Następnie członkowie Koła Naukowego Młodych Kryminologów i Kryminalistyków przedstawili w jaki sposób zabezpiecza się i pobiera odciski palców z różnych powierzchni (jasnych, ciemnych, suchych, mokrych), a także zaprezentowali nam zestaw używany do pobierania materiału genetycznego do badań DNA.

Po warsztatach, które wzbudziły duże zainteresowanie, studenci odpowiadali na liczne pytania naszych uczniów i opowiadali o ciekawych przypadkach, które zdarzały się podczas dochodzeń policyjnych.

Uczniowie zostali podzieleni na grupy i wzięli udział w cyklu warsztatów przedmiotowych.

W warsztatach przedsiębiorczości  uczniowie pracowali w grupach przyjmując rolę pracowników „Biura Personalnego”. Ich zadanie polegało na wybraniu najlepszego kandydata na określone stanowisko pracy.

Każda z grup otrzymała od pracodawcy konkretne wymagania stawiane kandydatom na stanowiska:

v      Główna księgowa

v      Przedstawiciel handlowy

v      Asystentka prezesa.

Do każdej z grup zgłosiło się trzech kandydatów, żaden z nich nie spełniał wszystkich wymagań, zadaniem uczniów było wybranie jednej osoby najlepiej przygotowanej do pracy na określonym stanowisku, oraz dokładne uzasadnienie dlaczego nie wybrali dwóch pozostałych kandydatur.

Zajęcia ”Świat w wymiarze 3D”, w pracowni komputerowej, rozpoczęły się od ”rozgrzania” umysłów za pomocą gier i  zabaw logicznych. Następnie uczniowie przeszli do oglądania zdjęć w trzecim wymiarze. Wszyscy uczestnicy mogli przenieść się w malownicze miejsca całego globu, a dzięki efektom 3D odległe kontynenty sprawiały wrażenie jakby były na wyciągnięcie ręki. W ten sposób uczniowie mogą poczuć się tak, jakby sami odwiedzili najodleglejsze zakątki świata. Wykorzystując przygotowane materiały  multimedialne prowadzący wyjaśnili, jak działa zaawansowana technika, dzięki której mogły wreszcie powstać szybko mnożące się formy rozrywki trójwymiarowej.

W czasie warsztatów "Biologia i fizyka w pigułce" zostały zaprezentowane doświadczenia fizyczne obrazujące powszechność występowania procesów termodynamicznych w przyrodzie. Uczniowie mogli sprawdzić skutki działania przemian termodynamicznych i zapoznać się ze zjawiskiem konwekcji. Część biologiczna warsztatów związana była z budową i funkcjonowaniem DNA oraz kodu genetycznego. Uczniowie budowali model DNA oraz obejrzeli prezentację dotyczącą zagadnień genetycznych. Mieli również okazję zobaczyć ludzkie chromosomy pod mikroskopem i rozwiązywali zadania z genetyki molekularnej.

Ciekawe były również zajęcia twórcze podczas, których uczniowie techniką scrapbooking tworzyli swoje własne zeszyty „ Jak rozwijać twórcze myślenie?” . Zamieścili w nich zagadki logiczne i rysunkowe ukazujące metody nieszablonowego myślenia. Zasady rysowania map myśli. Kilka rad przydatnych przy szukaniu niekonwencjonalnych rozwiązań. Inspirujące cytaty , tytuły książek i adresy stron internetowych gdzie warto szukać inspiracji .

Przygotowano również prezentację i galerię zdjęć związanych z działaniami projektu „Partnerzy w nauce” oraz dokonaniami uczestników tego projektu. Dwaj uczestnicy projektu Jakub Piekarski i Filip Baran, zdobyli tydzień temu na Zjeżdzie na Uniwersytecie Śląskim ,

 II miejsce w konkursie  „Przyrodniczo-techniczne atrakcje naszego regionu” .

W czasie festiwalu uczestnicy mieli przygotowany słodki poczęstunek, napoje i zamówioną pizzę.

Po kilku godzinach aktywnych zajęć przyszedł czas na  zabawy andrzejkowe, seans filmowy, karaoke oraz okazję do rozmów i miłego spędzenia  czasu. W pogodnych nastrojach zakończyliśmy nasze nocne spotkanie w szkole o 5.30 w sobotę rano. Mamy nadzieję, że spotkamy się znów za rok.

 
- koordynator projektu"Partnerzy w nauce"w Zespole Szkół Nr3 im M.Reja w K-Koźlu
Renata Pierończyk

 

foto 1.jpeg
foto 2.jpeg
foto 3.jpeg

×

Zapisz się do newslettera