Kamera on-line

Delegacja Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego w dniach 06-09.06.2013 do Hohenlohekreis

 

Przedstawiciele powiatu i gminy Kędzierzyn-Koźle w dniach 06-09.06.2013 r. byli z wizytą w partnerskim niemieckim powiecie Hohenlohe, mieście Öhringen, w Badenii-Wirtembergii. Umowę partnerską z Powiatem Hohenlohe Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski podpisał w 2009 r. i od tego roku mają miejsce wzajemne wizyty przedstawicieli obu powiatów, wymiany młodzieży, które służą wzajemnemu poznaniu, wymianie doświadczeń w zarządzaniu samorządem i stwarzają okazję do współpracy między szkołami. Program wizyty był bardzo bogaty i  intensywny.

Tegoroczne odwiedziny polskiej delegacji wypadły w czasie szczególnym dla powiatu Hohenlohe. Był to czas obchodów 40-lecia Hohenlohekreis, 100-lecia miejskiego szpitala w Öhringen, 400-lecia zamku w Öhringen oraz czas pożegnania starosty Helmuta Jahna, który po trzech ośmioletnich kadencjach zakończył pracę. Podczas tego wyjazdu przedstawiciele Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego zwiedzili miasto Öhringen, zapoznali się z funkcjonowaniem trzech szkół średnich funkcjonujących jako Zespół Szkół Zawodowych w mieście Öhringen (szkoły kupieckiej /handlowej, szkoły rolniczej Richard-von-Weizsäcker-Schule, szkoły przemysłowej), z organizacją szpitala powiatowego w Öhringen, z funkcjonowaniem ‘’wioski zielonej energii”, zobaczyli biogazownię w Bretzfeld-Siebeneich, produkującą prąd dla tysiąca gospodarstw i tamtejsze winnice. Również wzięli udział w jarmarku regionalnym oraz w spotkaniu integracyjnym z Polakami mieszkającymi w Öhringen i okolicach. Zobaczyli miejskie zabytki, sięgające jeszcze czasów rzymskich, w tym ratusz po którym oprowadził sam burmistrz Thilo Michler i opowiedził o funkcjonowaniu urzędu oraz o planach na przyszłość. Miasto Öhringen było też doświadczane przez powódź. Niewielka rzeczka Ohrn (od niej wzięła się nazwa grodu), która wiele razy dawała mieszkańcom znać o sobie.

Poza tym, delegacja uczestniczyła w podpisaniu umowy partnerskiej między Gminą Kędzierzyn-Koźle a Gminą Öhringen, a członkowie Zarządu Powiatu dodatkowo przy podpisaniu umowy partnerskiej między Gminą Reńska Wieś i Gminą Neuenstein. Obydwie gminy znajdują się na obszarze naszego partnerskiego powiatu Hohenlohe, z którym podpisaliśmy umowę w 2009 r.

Dzięki uprzejmości księcia Hohenlohe nasza delegacja zwiedziła jego zamek w Neuenstein i mieszczące się w nim muzeum. Prócz bogatej kolekcji broni i trofeów myśliwskich z różnych epok, są tu m. in. jak jedyny zachowany na świecie kapelusz króla szwedzkiego Gustawa Adolfa z XVII wieku, but carycy Katarzyny II, sikawka z 1825 roku, a w bogatej galerii malarstwa – portret Marcina Lutra pędzla jednego z Cranachów.

Mamy nadzieję na kontynuowanie współpracy między Powiatem Hohenlohe a Powiatem Kędzierzyńsko-Kozielskim. Padły słowa takich deklaracji zwłaszcza w zakresie wymiany kulturalnej, młodzieży szkolnej, nawiązania kontaktów między szkołami, a także z miejscową społecznością Polaków.

DSC_0287.jpeg
DSC_0289.jpeg
DSC_0294.jpeg
DSC_0399.jpeg
DSC_0408.jpeg
DSC_0569.jpeg
DSC_0609.jpeg
DSC_0657.jpeg
DSC_0660.jpeg
DSC_0732.jpeg
DSC_0751.jpeg
DSC_0767.jpeg
DSC_0770.jpeg
DSC_0779.jpeg
DSC_0798.jpeg


×

Zapisz się do newslettera