Kamera on-line

Uczniowie szyfrowali, kodowali i przekazywali informacje - relacja Zespołu Szkół Nr 3 z VI Festiwalu Nauki

 

22 marca 2012 roku w Zespole Szkól Nr3 im. M. Reja w Kędzierzynie-Koźlu odbył się VI Festiwal Nauki zorganizowany w ramach projektu „Partnerzy w nauce”.

Tematem przewodnim festiwalu był  „Przekaz informacji” a adresatami - uczniowie klas pierwszych naszej szkoły. Uroczystego rozpoczęcia dokonał dyrektor szkoły Adam Kania, który powitał wszystkich a zwłaszcza zaproszonych gości: wykładowców z Politechniki Śląskiej oraz Lokalny Punkt Informacyjny o Funduszach Europejskich. Spotkanie rozpoczęło się od wykładu „Anteny, czyli jak promieniuje twój telefon komórkowy”, który wygłosił dr inż. Maciej Surma oraz dr inż. Dariusz Wójcik- pracownicy naukowi Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Wykładu wysłuchali wszyscy uczniowie szkoły i dowiedzieli się z niego jak działa radar, poznali historie radiofonii oraz mieli okazję na własne oczy zobaczyć jak promieniują telefony komórkowe i jaki ma to wpływ na nasze zdrowie.

Następnie uczniowie klas pierwszych wzięli udział w kilku konkursach,  podczas których poznawali metody przekazywania informacji. W dobie komórek, Internetu i wielu nowoczesnych środków przekazu wróciliśmy do starych i zapomnianych sposobów przekazywania informacji.

Aby przybliżyć młodemu pokoleniu tematykę festiwalu, przedstawiono prezentację multimedialną dotyczącą szyfrowania, kodowania  i łamania szyfrów. Pierwszą konkurencją było odszyfrowanie informacji, w której wykorzystano różne szyfry. Następnie czteroosobowe grupy miały przygotować tangramowy plakat, tematem , którego była Wiosna. Prace plastyczne były bardzo kolorowe, ciekawe i radosne. Jury konkursu miało ogromny problem z wyłonieniem zwycięzcy tego konkursu- wygrała grupa z klasy I LOP.

Uczniowie mieli również zadanie z przedsiębiorczości , które polegało na tym że z luźnej układanki musieli ułożyć domino dotyczące historii reklamy. Dzielnie rozszyfrowywali wiadomości wykorzystując alfabet Morsa oraz kod semaforowy. Abyśmy nie zapomnieli, iż przekazywanie informacji to również i najczęściej rozmowa, bawiliśmy się w Głuchy telefon- efekty były zabawne i zaskakujące. Z biologii nie mogliśmy również zapomnieć o kodzie genetycznym, korzystając więc z wiadomości o budowie kwasów nukleinowych oraz zasadach funkcjonowania kodu genetycznego,  uczniowie dopisywali pasujący komplementarnie fragment nici DNA.

Na zakończenie odbył się emocjonujący pojedynek – sportowy tor przeszkód.  Przedstawiciel  każdej klasy musiał, na czas,  pokonać tor przeszkód połączony z rozwiązywaniem zadań z fizyki, biologii, chemii i matematyki. Podczas całego festiwalu klasy dzielnie dopingowały swoich zawodników, przygotowali transparenty, hasła reklamowe wychwalające zalety swojej klasy. Zanim podliczono punkty za wszystkie konkurencje,  uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek i zapoznali się z działaniami projektu „Partnerzy w nauce” jakie są realizowane od trzech lat w szkole. Zwycięzcy wszystkich konkurencji otrzymali drobne upominki, które ufundowali: Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Lokalny Punkt Informacyjny o Funduszach Europejskich oraz Młodzieżowe Mini Przedsiębiorstwo ”Book school” działające w naszej szkole. Cały Festiwal Nauki wygrała klasa I LOP, wszyscy jej uczniowie dostali nagrody i tort przygotowany przez jedną z nauczycielek.

Podczas tego naukowego czwartku w naszej szkole przekazaliśmy sobie wiele ciekawych informacji ale najważniejsza z nich to, to że w szkole można się również świetnie bawić  i poprzez zabawę uczyć.

DSCF5817.jpeg
DSCF5844.jpeg
DSCF5922.jpeg

×

Zapisz się do newslettera