Kamera on-line

II Powiatowy Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii” w Zespole Szkół Nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu

„Na pewno, po prostu, w ogóle, znienacka, niespełna dziko rosnący, wszystkowiedzący...” – to tylko nieliczne trudności, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy II Powiatowego Konkursu Ortograficznego „Mistrz Ortografii”. Odbył się on 28 lutego br. w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu.
Do konkursu zaproszeni byli uczniowie ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych całego Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego. Frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów. Łącznie wzięło w nim udział 35 pięciu uczniów z 18 szkół. Pierwsze miejsce wśród gimnazjalistów zdobyła Natalia Jahn z Publicznego Gimnazjum nr 1, natomiast w kategorii szkół średnich zwyciężył Kamil Sacher z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej.
Ciekawostką jest, że w tym roku po raz pierwszy dorośli odważyli się przystąpić do dyktanda. Była to pani Beata Malajka - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Kędzierzynie-Koźlu oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu: pani Dorota Tomala - Wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji i Promocji Rady Powiatu oraz pan Jakub Gładysz – Członek Zarządu Powiatu. Jury zgodnie przyznaje, że ich prace były na bardzo wysokim poziomie. Wszyscy zebrani gratulowali piszącym odwagi i wspaniałego wyniku.
Dyktando przygotowała i poprowadziła dr Małgorzata Iżykowska z Uniwersytetu Opolskiego, a po jego zakończeniu wygłosiła wykład na temat: „Na pewno, po prostu, w ogóle. O pisowni łącznej i rozdzielnej w ortografii polskiej”.
Nagrody, które otrzymali uczniowie: radiomagnetofony, słuchawki, kupony książkowe zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu.
Rozmowy prowadzone przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku po rozdaniu nagród między opiekunami uczniów, zaproszonymi gośćmi i organizatorami potwierdziły, że należy kłaść nacisk na rozwijanie poprawności i wrażliwości językowej młodzieży wbrew tendencjom współczesnej kultury.

IMG_1396.jpeg
IMG_1400.jpeg
IMG_1423.jpeg
 
×

Zapisz się do newslettera