Kamera on-line

Wojewódzki Turniej Wiedzy o Śląsku w Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy

     Dnia 20 marca 2013 roku do Zespołu Szkół Specjalnych  im. J. Brzechwy w Kędzierzynie-Koźlu zawitali uczestnicy VIII Regionalnego Turnieju Wiedzy o Śląsku, współorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu.
     Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu była „Kuchnia śląska i kresowa”.
      Zawodnicy zostali przywitani pysznymi, domowymi wypiekami, co pomogło im poczuć się jak u siebie w domu. Kilka drużyn uczestniczyło w turnieju po raz kolejny.
      Turniej otworzyła oficjalnie pani Dyrektor Krystyna Gielas. Głos zabrała również pani Renata Scheit- Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Promocji Starostwa Powiatowego, która życzyła powodzenia wszystkim zawodnikom oraz przekazała życzenia świąteczne od pana Starosty Artura Widłaka.
      Uczestnicy przystąpili do części pierwszej turnieju - recytatorskiej. Uczniowie przedstawili fragmenty prozy i poezji związanej z przygotowaniami do świąt wielkanocnych, bądź nawiązywali do innych tradycji związanych z gotowaniem lub pieczeniem.
     W części drugiej każda drużyna przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą potrawy lub najpopularniejszego wypieku ze swej najbliższej okolicy. Zgromadzona publiczność zapozała się z przepisami na kołocze, śliszki i szarlotkę.
       Następnie przystąpiono do testu wiedzy o kuchni śląskiej i kresowej. Pytania były tak skonstruowane, by wiedzą mogli błysnąć uczniowie z każdej części naszego województwa i dotyczyła np. powstawania sękacza, pochodzenia pierogów czy składu najbardziej popularnego śląskiego obiadu. Po części teoretycznej, młodzież musiała zakasać rękawy, ubrać fartuchy i „wykulać” najpiękniejsze i najsmaczniejsze kluski śląskie, które później zostały podane do wspólnego obiadu.
       Posileni uczestnicy przystąpili do ostatniej części turnieju - plastycznej. Z materiałów i kolorowych tkanin należało wykonać ilustrację w formacie A-3 przedstawiającą koszyczek ze święconką.
       Nasze spotkanie urozmaicili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Większycach pod opieką pani Elżbiety Freier, którzy przedstawili scenkę w gwarze śląskiej, o tym jak pewne gospodarstwo przekształcało się w agroturystyczne z pomocą Unii Europejskiej.
      Mimo niemal domowej atmosfery uczestnicy turnieju walczyli zaciekle a po podsumowaniu punktacji okazało się, że drużyny dzielą niewielkie różnice punktowe. Oto nasi zwycięzcy i wyróżnieni:
 
I miejsce- Kędzierzyn- Koźle (drużyna gospodarzy)
II miejsce- drużyna ze Strzelec Opolskich
III miejsce- drużyna z Głubczyc
IV miejsce drużyna z Krapkowic
 
Wyróżnieni zawodnicy:
1. Patryk Schuetze- Kędzierzyn-Koźle
2. Marek Bieniasz- Krapkowice
 
     Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody, które wręczono dzieki wsparciu Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie- Koźlu oraz firmy Unitra-Serwis.
      Szczególne podziekowania za pracę organizacyjną należą się pani Beacie Łukaszczykiewicz, pani Edycie Bick oraz pani Grażynie Grabowskiej.

1.jpeg
2.jpeg
3.jpeg
4.jpeg
5.jpeg
6.jpeg
×

Zapisz się do newslettera