Kamera on-line

W takich pracowniach każdy chce się uczyć

Kolejna powiatowa inwestycja w oświatę

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Kędzierzyna-Koźla jest świetnym przykładem na to, jak powinna wyglądać współpraca szkoły z uczelniami wyższymi i biznesem. W Azotach taka kooperacja układa się modelowo. 11 kwietnia otwarto tam nowoczesną pracownię elektroniczną oraz projektowania graficznego i symulacji procesów przemysłowych.

- Nie byłoby ich bez wsparcia finansowego kędzierzyńskiego starostwa, które zadbało o remont pomieszczeń i przystosowanie ich do nowych urządzeń. Ich zakup sfinansowało Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji – informuje Maria Staliś, dyrektor zespołu szkół.

- Jeżeli chcemy nadążać za ofertami pracy, to musimy mieć właśnie taki sprzęt – mówi Adam Bugiel, informatyk w ZSTiO.

O tym, że jakość sprzętu ma znaczenie, świadczy przykład jednej z firm, która wiedząc o nowoczesnych urządzeniach, przyjechała podszkolić się do Azot.  

- Chodzi o to, aby wiedza teoretyczna i praktyczna uczniów opuszczających placówkę była na poziomie gwarantującym podjęcie studiów lub zatrudnienia – zaznacza starosta Małgorzata Tudaj, która otworzyła pracownie wraz z wicestarostą Józefem Gismanem.

Informatycy monitorujący rynek pracy podkreślają, że sporo ofert zatrudnienia dotyczy tworzenia stron internetowych i grafiki komputerowej. – Nie będziemy wypuszczać bezrobotnych – śmieją się nauczyciele z ZSTiO.

Sama teoria może trochę wystraszyć, bo jest wiele skomplikowanych wzorów, ale kiedy można popracować na konkretnym sprzęcie, robi się zupełnie inaczej – mówi Łukasz Chromiak, który cieszy się, że wybrał technikum.

To był dobry wybór, potem mogę od razu podjąć zatrudnienie, albo pomyśleć o studiach, cokolwiek zrobię, będę dobrze przygotowany – dodaje.

Od września uruchomiona zostanie klasa w zawodzie technik elektronik, nad którą nadzór merytoryczny będzie prowadziła Politechnika Opolska. To pozwoli na jeszcze bardziej precyzyjne ukierunkowanie uczniów do kształcenia na kierunku elektronicznym.

Wyposażenie pracowni kosztowało około 120 tys. zł. Wcześniej specjalistycznie wyposażone pomieszczenia oddano do użytku w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej oraz Zespole Szkół nr 1.

AL

1.jpeg

2.jpeg

3.jpeg

4.jpeg

5.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera