Kamera on-line

Dla takich relacji chce się pracować

Konferencja z udziałem nauczycieli i opiekunów

Świadectwa rodziców – to one wywarły największe wrażenie na uczestnikach konferencji pn.

 „Słodko-gorzki świat niepełnosprawnych”, adresowanej do rodzin, opiekunów i przyjaciół dzieci niepełnosprawnych. Ludzie mówili o swoich przeżyciach oraz trudnościach w zaakceptowaniu niepełnosprawności swoich dzieci.

- Chciałam, by moje dziecko było szczęśliwe, teraz widzę, że ono odżyło, chociaż chodzi do tej szkoły dopiero półtora miesiąca, stało się samodzielne i wreszcie zaczęło myśleć o sobie pozytywnie - mówiła Joanna Żarowska.

- Dla takich relacji chce się pracować – przyznali nauczyciele.

Prelekcje połączone z dyskusją zorganizowano w Zespole Szkół Specjalnych, a patronat nad nimi objęło Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu.

- To było bardzo potrzebne spotkanie, na którym uzyskałam mnóstwo informacji  o radzeniu sobie z niepełnosprawnością mojego syna i poczułam, że nie jestem sama - powiedziała jedna z mam. Kolejna z uczestniczek przekazała rodzicom swoje doświadczenia w bojach o pomoc ze strony gminy. 

- Nie poddawajcie się. Szkoda, że musimy o wszystko walczyć, ale warto – stwierdziła.

- Swoboda, którą daję swoim dzieciom rozwija je i pozwala na podejmowanie samodzielnych decyzji. Nawet jeśli dotyczą tylko, albo aż przechodzenia przez ulicę – dodała.

Podczas konferencji poruszone zostały tematy psychologiczne i prawne związane z funkcjonowaniem  osób niepełnosprawnych w rodzinach i placówkach oświatowych. Bardzo ciekawą prelekcję na temat akceptacji rodzicielstwa i trudów wychowywania dziecka z niepełnosprawnością wygłosiła Agnieszka Garstka, psychoterapeutka.

Jak korzystać z oferty edukacyjnej? Na to pytanie opowiedziała Krystyna Gielas, dyrektor zespołu szkół z os. Kłodnica. Z kolei Agnieszka Wiącek zajęła się sprawami związanymi ze wsparciem rodzin i możliwościami korzystania z pomocy finansowej różnych instytucji.

O ambicjach dzieci, ich możliwościach w zdobywaniu sukcesów i współpracy z rodzinami opowiadał Krystian Szczyrba, ojciec dorosłej już absolwentki szkoły, która w ramach Olimpiad Specjalnych nadal działa w sporcie i wspiera swoich młodszych kolegów i koleżanki jako wolontariuszka. W trakcie konferencji fachową opiekę dla dzieci zapewniły nauczycielki, organizując świetne zabawy. Uczestnicy mieli też okazję zwiedzić placówkę oraz skosztować smakołyków przygotowanych na tę okazję. Podczas rozmów kuluarowych wszyscy zgodnie twierdzili, że jest potrzeba organizacji tego typu spotkań, najlepiej w sposób cykliczny.    

- Rodzice zgłaszali też swoje pytania, na które uzyskają odpowiedź za pośrednictwem strony internetowej szkoły: www.szkolabrzechwy.pl. Do zobaczenia na kolejnej konferencji, którą już przygotowujemy – podsumowała dyrektor Krystyna Gielas.

AL

zdjęcie 3.jpeg

3.jpeg

zdjęcie 1.jpeg

4.jpeg

5.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera