Kamera on-line

Ruszył nabór do projektu Dzieciństwo bez próchnicy

Do końca października przedszkola z całej Polski mogą zgłaszać się do udziału w projekcie Dzieciństwo bez próchnicy. Skorzystać mogą wszyscy - dzieci, rodzice i nauczyciele przedszkolni. Przedsięwzięcie możliwe jest dzięki środkom Szwajcarsko - Polskiego Programu Współpracy oraz dotacji Ministra Zdrowia.

To drugi nabór do tego projektu. Realizowany jest on przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego z Poznania w partnerstwie z ośmioma uczelniami medycznymi.

Celem projektu jest objęcie edukacją i profilaktyką stomatologiczną ponad 300 tysięcy dzieci w wieku 0-5 lat oraz osób dorosłych. To właśnie od ich postawy - rodziców, opiekunów nauczycieli i wychowawców oraz personelu medycznego najbardziej zależy stan zdrowia jamy ustnej najmłodszych.

W ramach projektu promowane będą zachowania prozdrowotne oraz profilaktyka chorób jamy ustnej u dzieci. Przedszkola, które przejdą proces rekrutacji, będą mogły wziąć udział w projekcie na jeden z dwóch sposobów. W ramach edukacji bezpośredniej, edukatorzy poprowadzą w przedszkolach zajęcia dla dzieci z zakresu prawidłowego szczotkowania i pielęgnacji jamy ustnej. Lekcje te będą się odbywały z udziałem rodziców i nauczycieli przedszkolnych. Edukacja pośrednia przewiduje udział nauczycieli w szkoleniach, w których dowiedzą się jak skutecznie wyrabiać u swoich podopiecznych prawidłowe nawyki zdrowotne.

Projekt „Dzieciństwo bez próchnicy” to korzyści dla przedszkoli, dzieci i rodziców. Placówki otrzymają atrakcyjne pakiety edukacyjne, niezbędne do prowadzenia zajęć z najmłodszymi. Nauczyciele zdobędą wiedzę i praktyczne umiejętności, które pomogą im urozmaicić prowadzone przez siebie zajęcia. Rodzice i dzieci dowiedzą się w jaki sposób prawidłowo dbać o zęby, otrzymają materiały edukacyjne oraz zestawy szczoteczek i past do zębów.

Aby zapisać się do projektu, przedszkola muszą przesłać formularz zgłoszeniowy. Dostępny jest on na stronie internetowej www.zebymalegodziecka.pl wraz z informacjami o procesie rekrutacyjnym.

Udział w projekcie jest bezpłatny.

Źródło: http://www.zdrowie.gov.pl/aktualnosc-2220-Ruszyl_nabor_do_projektu_Dziecinstwo_bez_prochnicy.html

×

Zapisz się do newslettera