Kamera on-line

W rocznicę napaści na Polskę

Pamięć o 17 września

Podniosły charakter miały obchody rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę, zsyłki na Sybir oraz rocznicy powołania Sił Zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego.

Uroczystość rozpoczęła się od nabożeństwa za ojczyznę, które odprawiono w kościele na os. Piastów w Kędzierzynie-Koźlu. Następnie pod kamieniami pamięci złożono kwiaty i wieńce. Nie zabrakło przemówień okolicznościowych, które wygłosili przedstawiciele władz miasta, powiatu, Związku Sybiraków oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

- Znamy historię, i wiemy jakie tragedie rozegrały się we wrześniu 1939 roku, wiemy też jak długo powojenna rzeczywistość pozbawiała nas suwerenności i eliminowała wszelki rozwój. Jesteśmy tu dziś, by dokonać symbolicznego gestu uczczenia pamięci bohaterów tamtych dni, niech ten moment wypełniony będzie zadumą i należną powagą – mówiła starosta Małgorzata Tudaj.   

Szefowa zarządu powiatu podkreśliła, że wydarzenia, które dziś upamiętniamy, odcisnęły piętno na każdej polskiej rodzinie.

- Przetrwaliśmy ten czas jako naród i dane jest nam cieszyć się dziś wolnością. Zawdzięczamy to niezwykłemu duchowi drzemiącemu w naszych rodakach, którzy tę wolność dla nas wywalczyli – zaznaczyła starosta Tudaj.

Podczas uroczystości odegrano hymn państwowy oraz hymn Sybiraków. O oprawę muzyczną zadbała Miejska Orkiestra Dęta Azoty.

rocznica3.jpeg

rocznica5.jpeg

rocznica7.jpeg

rocznica8.jpeg

rocznica9.jpeg

rocznica1.jpeg

rocznica2.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera