Kamera on-line

Powiat zbudował most.... na 100 lat

Wielkie otwarcie przeprawy w Cisku

17 października 2014 roku to niewątpliwie historyczny dzień w dziejach powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. W samo południe oddano do użytku nowy most w Cisku. W tej podniosłej uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, wykonawcy, projektanci oraz wszyscy, którzy przyczynili się do budowy przeprawy. Nie zabrakło też mieszkańców okolicznych miejscowości. To właśnie oni najbardziej czekali na finał inwestycji.

Po ponad czterech latach od zaszczepienia idei budowy nowego obiektu, osiągnięto upragniony cel. Poprzedni drewniany, który stał obok, został poważnie uszkodzony przez powódź z 2010 roku.

- Wielu ludzi przyczyniło się do tej inwestycji i wielu oddało jej swoje serce – mówiła starosta Małgorzata Tudaj. Szefowa zarządu powiatu podziękowała byłemu marszałkowi województwa Józefowi Sebeście, który wspólnie z wojewodą Ryszardem Wilczyńskim opracował plan usuwania skutków powodzi dla gminy Cisek. To w nim z ówczesnym Ministerstwem Rozwoju Regionalnego wynegocjowano wpisanie zadania oraz dwóch etapów dróg dojazdowych do regionalnego programu operacyjnego.

Małgorzata Tudaj dziękowała również ówczesnemu staroście Józefowi Gismanowi, który wraz z radnymi zainicjował zadania z ramienia powiatu, i już przed tragiczną powodzią przeznaczył z zarządem powiatu środki na opracowanie trzech koncepcji przebudowy dawnego drewnianego mostu. Dzięki tej inicjatywie i porozumieniu z władzami województwa można od dziś cieszyć się tym wspaniałym dziełem.

- Udało się wykonać tę inwestycję powiatu bez środków własnych, a przez to, że projekt okazał się oszczędny, zostało nam 10 mln zł, które przeznaczyliśmy na budowę drogi Biadaczów-Roszowicki Las o zupełnie nowej jakości – zaznaczył Gisman.

Jak podkreślił wojewoda Ryszard Wilczyński, to nie tylko historyczna chwila dla powiatu, ale całego województwa.  

Słowa uznania padły w stronę wykonawców, projektantów oraz wszystkich, którzy z ramienia powiatu byli zaangażowani w to trudne zadanie.

- Podziękowania należą się wójtom nadodrzańskich gmin Cisek i Bierawa: Alojzemu Parysowi i Krzysztofowi Ficoniowi, którzy zawsze wspierali nas swoją dobrą radą. Ze smutkiem wspominam człowieka, który był z nami na wmurowaniu kamienia węgielnego, a odszedł od nas na zawsze. To także Tobie, śp. Ryszardzie Gołębowski dedykujemy tę inwestycję – mówiła starosta Tudaj.

Po przemowach przyszedł czas na przecięcie wstęgi oraz barwną paradę z udziałem dzieci i młodzieży. Jako pierwszy na most wjechał zabytkowy peugeot z 1936 roku, niedawno pięknie odrestaurowany przez podopiecznych Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego. Następnie pojawiła się wielotonowa cysterna firmy Grotrans. Most zdał swój pierwszy publiczny test, a kawalkada pojazdów nagradzana była brawami.  

Przyszła też kolei na przedszkolaki z gminy Cisek oraz Bierawa, a także powiatowego koziołka. Najmłodsi wjechali na most na swych miniaturowych samochodach oraz motocyklach. Zwieńczeniem uroczystości był pokaz orkiestry Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla. Most poświęcili proboszczowie z dwóch nadodrzańskich gmin: ks. Józef Sykosz oraz ks. Norbert Matuszek.

Zbudowała go firma Banimex, a zaprojektowało przedsiębiorstwo Promost z Wrocławia. Inwestycja kosztowała 20 mln zł.

- Oby nowa przeprawa, która solidnie połączyła dwie nadodrzańskie gminy naszego powiatu, uczyniła Odrę bliższą nam wszystkim, oby była to rzeka, której brzegi połączone zostały mostem ze stali … i ludzkich serc - podsumowała starosta Małgorzata Tudaj.

AL

Od lewej: Krzysztof Ficoń, wójt Bierawy, były marszałek Józef Sebesta, wójt gminy Cisek Alojzy Parys, Andrzej Banaszek, prezes Banimexu, starosta powiatu Małgorzata Tudaj, wojewoda Ryszard Wilczyński, wicestarosta Józef Gisman.

most13.jpeg

most14.jpeg

most3.jpeg

most15.jpeg

most1.jpeg

most4.jpeg

most5.jpeg

most7.jpeg

most8.jpeg

most9.jpeg

most10.jpeg

most11.jpeg

most12.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera