Kamera on-line

Radni spotkali się po raz ostatni

„Koniec jednych zdarzeń daje początek drugim”

Kończy się czteroletnia kadencja radnych powiatowych. Wczoraj (4.11) po raz ostatni w tym składzie zasiedli przy jednym stole. Uroczysta podsumowująca sesja odbyła się w Zespole Szkół nr 3 na os. Sławięcice w Kędzierzynie-Koźlu.

- Powiat wygląda dziś zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu, polepszyliśmy infrastrukturę drogową, zmieniliśmy wiele w służbie zdrowia, w szkolnictwie ponadgimnazjalnym, nauczyliśmy się inaczej spoglądać na samorząd – przez pryzmat naszego wspólnego dobra. Jestem dumny z tego, że w chwilach, kiedy decydowaliśmy o bezpieczeństwie mieszkańców, potrafiliśmy wznieść się ponad podziałami, myśleć wspólnie, ba…podejmować uchwały jednogłośnie – mówił Piotr Jahn, przewodniczący Rady powiatu.

Szef rady podkreślił, że praca powiatu to przede wszystkim ludzie, urzędnicy starostwa, dyrektorzy jednostek, kierownicy wydziałów.

- Dziękuję za wsparcie, dobrą radę oraz to, że wiele razy potrafiliście wyprowadzić nas z błędu, wskazać, co zrobić. To wszystko pokazuje, że powiat to jeden wspólny organizm, praca zespołu fachowców, ludzie, którzy tak jak my, mają gorszy i lepszy dzień, ale każdy z nich za ten powiat na pewno oddałby wiele, bo dla nich to nie tylko zwykła praca, ale w wielu przypadkach pasja, możliwość rozwoju, samospełnienia – mówił Jahn.

Po raz pierwszy w historii samorządu powiatowego pożegnaliśmy dwóch zasłużonych dla naszego powiatu radnych – Martę Szydłowską oraz Leona Piecucha. To wielka strata, nie sposób tu wymienić wszystkich zasług zmarłych, ale jedno jest pewne, mieli swój nieoceniony wpływ na wieloletni proces kształtowania samorządu.

- Co powiedzieliby nam dzisiaj, w tej sali?  - Pytał przewodniczący.

- Wierzę ogromnie, że nasze dzieło będzie kontynuowane, a nowe władze nadadzą pracom powiatu odpowiedni ton, tak by mógł się nadal prężnie rozwijać, a my  nie musielibyśmy się za niego wstydzić – dodał.

Głos zabrała też Małgorzata Tudaj, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

- Mijająca kadencja nie należała do najłatwiejszych. Wiele musiało się wydarzyć abyśmy osiągnęli porozumienie. Na szczęście ten czas udało się nadrobić, a w kwestiach strategicznych dla naszych mieszkańców potrafiliśmy podjąć właściwe decyzje. Myślę, że każdy z nas wyciągnie z tego wnioski – mówiła starosta Tudaj.

Koniec IV kadencji zbiegł się z jubileuszem 15-lecia powiatu. Czas ten pokazał, jak dynamiczną materią jest samorząd. Rozwiązania, które wdrożono na początku jego funkcjonowania i które sprawdziły się doskonale, niekoniecznie przyjmują się na gruncie dzisiejszych realiów.

- Potrzeba zmiany jest wszechobecna i naszym zadaniem było jej sprostać. Często pomocne bywa świeże spojrzenie na dany problem, doświadczenia wyniesione z innych obszarów. Sprawdza się to w przypadku naszego szpitala, który funkcjonuje coraz lepiej – zaznaczyła Małgorzata Tudaj, która podziękowała dyrektorowi Markowi Staszewskiemu za wkład i zaangażowanie.

- Po raz pierwszy w kadrze naszej lecznicy mamy konsultanta wojewódzkiego. Szpital pozyskał poważnego partnera i od stycznia rusza w Kędzierzynie  filia Opolskiego Centrum Onkologii – mówiła starosta.

Małgorzata Tudaj odniosła się także do spraw związanych z oświatą.

- Wprowadzona z początkiem roku zmiana strategii promocyjnej szkół przełożyła się na nabór, który w tym roku wypadł wyjątkowo imponująco, zważywszy na prawidła demografii. Jestem pełna nadziei, że tendencję tę uda się podtrzymać, zwłaszcza dzięki filii ośrodka WORD w Azotach, gdzie można już zdawać egzaminy na prawo jazdy i programowi stypendialnemu, który wprowadzimy – mówiła.

Najwięcej emocji wzbudza zawsze kondycja finansowa powiatu.

- Niektórzy z nas wyrażali obawy o zasadność pewnych przedsięwzięć. Jednak podejmując te odważne decyzje, inwestując w przestrzeń publiczną, ożywiamy nasze miasto. Już za niedługo gotowy będzie skwer przed starostwem, jestem pewna, że stanie się on jednym z ulubionych miejsc mieszkańców, zintegruje centrum Kędzierzyna i poprawi wizerunek powiatu – zaznaczyła szefowa zarządu powiatu.

Jednym z największych osiągnięć jest nowy most Cisek-Bierawa, który śmiało nazwać można osiągnięciem na miarę tych 15 jubileuszowych lat.

- Nie sztuką jest oszczędzać za wszelką cenę, sztuką jest mądrze wydawać, musimy uchronić powiat przed stagnacją i zacofaniem. Wszystkie inwestycje, które ku temu zrealizowaliśmy, podjęliśmy wspólnie – przy porozumieniu i kompromisach. Ostatni rok pokazał jak wiele się dzięki temu udało, nadrobiliśmy stracony czas! Jest to nasz wspólny sukces i zarazem satysfakcja z dobrze wypełnionej misji. Dziękuję radzie za tę dobrą i konstruktywną współpracę, za jedność i porozumienie bez którego niczego nie udałoby się zdziałać – podkreśliła Małgorzata Tudaj.

- Tak to już jest, że koniec jednych zdarzeń daje początek drugim. Mam nadzieję, że polityka rozwoju, którą wdrożyliśmy kontynuowana będzie podczas następnej kadencji – zakończyła.

Uroczyste obrady uświetnił występ uczennic II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Podczas sesji zaprezentowano też pamiątkowe tablo, które zdobić będzie ścianę budynku starostwa. Po raz pierwszy przedstawiono również powiatowy album o zabytkach, nad którym swój patronat objęła Wojewódzka Konserwator Zabytków.

sesja3.jpeg

sesja2.jpeg

sesja5.jpeg

sesja6.jpeg

sesja1.jpeg

×

Zapisz się do newslettera