Kamera on-line

WORD otwarty! Za nami pierwszy egzamin

Modelowa współpraca samorządów

W powiecie otwarto filię Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Dzięki zaangażowaniu zarządu powiatu ze starostą Małgorzatą Tudaj na czele, po kilkunastu latach znów można zdawać egzaminy w Kędzierzynie-Koźlu. Otwarcie ośrodka to znakomity przykład modelowej współpracy samorządu powiatowego z wojewódzkim oraz centralą WORD-u. Znaczący udział w realizacji inwestycji miała również dyrekcja Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Prace, które poprzedziły tygodnie negocjacji oraz przygotowań zakończyły się pełnym sukcesem. Tylko jednego dnia na egzaminy zapisało się 30 osób, a kolejne pytają o taką możliwość. Zainteresowani są m.in. mieszkańcy powiatu raciborskiego, którym zwyczajnie bliżej do Kędzierzyna niż do Opola. Dziś powiat może pochwalić się swoistym subregionem szkoleniowym, który powstał na os. Azoty. Obok filii WORD-u mieści się bowiem prężny zespół szkół oraz Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego. To oznacza, że jednostki będą mogły ze sobą ściśle współpracować w bardzo różnym zakresie. W dodatku starostwo opracowuje program stypendialny, który pozwoli na dofinansowania praw jazdy dla najlepszych uczniów. Spełniło się marzenie wielu młodych mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. To przede wszystkim oni czekali na otwarcie ośrodka. Ale z inauguracji filii zadowoleni są także instruktorzy szkół jazdy. Zadanie kosztowało około 1 mln zł, z tego 360 tys. zł przeznaczyło kędzierzyńskie starostwo, które było inicjatorem budowy ośrodka.

- Przy okazji udało się wykonać szereg innych zadań, które zwyczajnie wychodziły w czasie prac. Przykładem mogą być rurociągi ciepłownicze, podczas budowy placu manewrowego okazało się, że wymagają modernizacji – mówi Małgorzata Tudaj, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

- W zakresie dostępności do egzaminowania mieliśmy na Opolszczyźnie wiele do zrobienia, przypominam, że jesteśmy jedynym województwem w kraju, które do tej pory nie miało drugiego ośrodka, są województwa, które mają po trzy i cztery – zaznacza wicemarszałek Tomasza Kostuś.  

- Bardzo dobrze się stało, że po tylu latach znów będzie można zdawać u nas egzaminy. Na razie co prawda tylko na kategorię B, ale liczymy, że w przyszłości to się zmieni. Nie obawiamy się zwiększenia ruchu w mieście spowodowanego przez dużą liczbę “elek”. Problemy z płynnością ruchu, jeśli już się pojawiają, to tylko w godzinach szczytu. Teraz co prawda część ulic jest zamknięta z powodu remontów, ale te się za niedługo zakończą i tym samym znikną problemy z przejazdem – powiedział Wojciech Kluk, prezes Automobilklubu Kędzierzyn-Koźle.

Link: Zobacz fotorelację.

AL

word2.jpeg

word1.jpeg

word4.jpeg

word3.jpeg

 

 

 

 

 

×

Zapisz się do newslettera