Kamera on-line

Barwny korowód i armatnie salwy

Św. Marcin w Kłodnicy

Zaczęło się od rycerza na koniu w czerwonej zbroi, na którego czekała licznie zgromadzona młodzież oraz mieszkańcy osiedla Kłodnica. Tak rozpoczęły się obchody Dnia Historii Lokalnej w Zespole Szkół Specjalnych.

- Zgodnie ze szkolną tradycją na rycerzy św. Marcina pasowani byli ci, którzy osiągają najlepsze wyniki z języka niemieckiego – tłumaczy Krystyna Gielas, dyrektor placówki.

Z każdą chwilą było coraz ciekawiej, ponieważ wychowankowie zobaczyli jak pracuje kowal oraz jak dawniej przędło się wełnę.

Następnie w barwnym korowodzie z lampionami przemaszerowano ulicami miasta. Uczestnikom towarzyszyła starosta Małgorzata Tudaj. Spotkanie uświetniły armatnie salwy, a całość zakończył tradycyjny jarmark przetworów i wyrobów uczniów najstarszej kłodnickiej szkoły.

- Kolejny raz placówka przedstawiła bardzo ciekawą ofertę swoich zajęć. Dla wszystkich była to radosna lekcja historii – podsumowała starosta Tudaj, która podziękowała organizatorom przedsięwzięcia.

Wystąpili: Janusz Sawicz - Kowalstwo Artystyczne i Edukacyjne, grupa średniowiecznych rekonstrukcji historycznych: "Najemna Kompania Grodu Koźle", nieformalna grupa rekonstrukcyjna "Łaciaty Lis", stadnina koni "Pony" z Długomiłowic oraz grupa rekonstrukcji historycznych garnizonu Lattorff z Kędzierzyna-Koźla.

św. Marcin 1.jpeg

św. Marcin 2.jpeg

św. Marcin 3.jpeg

×

Zapisz się do newslettera