Kamera on-line

Uroczystość w rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, rocznicę zsyłki na Sybir obywateli polskich w latach 1940-1956, oraz rocznicę powołania Sił Zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego

W dniu 17 września 2013 r., odbyła się uroczystość upamiętniająca rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, rocznicę zsyłki na Sybir obywateli polskich w latach 1940-1956, oraz rocznicę powołania Sił Zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego. Wydarzenie to, jak co roku, miało miejsce w kościele p.w. Ducha Św. i NMP Matki Kościoła na os. Piasty.

W uroczystości udział wzięły związki i organizacje kombatanckie, przedstawiciele władz lokalnych w osobach m. in. Prezydenta Tomasza Wantuły, Członka Zarządu Powiatu Stefana Wałacha, Radnego Sejmiku Wojewódzkiego Andrzeja Mazura, a także mieszkańców powiatu i młodzieży szkolnej. Radny Powiatu Stefan Wałach zwrócił w następujących sławach swojego wystąpienia do obecnych kombatantów: „Drodzy Kombatanci, Sybiracy i Kresowianie, Wasza dzisiejsza obecność tutaj napawa nas dumą i radością. To Wy jesteście żywym świadectwem tamtych pamiętnych wydarzeń. Wasza ofiara to cena dzisiejszej wolności. Spokojne czasy, demokrację z dobrodziejstw której korzystamy, zawdzięczamy wam!” Część artystyczna uroczystości przygotowana została przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu, młodzież deklamowała wiersze Sybiraczki Bogusławy Urgacz ze zbioru „Dzieciństwo utracone”.  Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów pod obeliskami.

rocznica1.jpeg
 

×

Zapisz się do newslettera