Kamera on-line

W szpitalu ruszył pododdział kardiologiczny

Nowość w obsłudze pacjentów

To krok milowy w budowaniu wspólnych relacji kozielskiej lecznicy z sąsiadującą obok Polsko-Amerykańską Kliniką Serca oraz nowość w obsłudze pacjentów. Od teraz ma być nie tylko szybciej, ale i bardziej szczegółowo. Do tej pory pacjenci leczeni byli na 51-łóżkowym oddziale wewnętrznym, czyli popularnej internie, na której realizowane było całe spektrum usług medycznych. Przebywali tam chorzy na serce czy np.  wymagający leczenia gastrologicznego.

- Nie każdy pacjent z chorobą serca wymaga natychmiastowej interwencji kardiologicznej, stąd potrzeba wydzielenia oddziału, by można z powodzeniem zająć się leczeniem zachowawczym – zaznacza Marek Staszewski, dyrektor SP-ZOZ.

Wydzielenie kardiologii oznacza szybszą oraz bardziej szczegółową diagnostykę, co pozwoli ocenić lekarzom, czy dany pacjent powinien od razu trafić na oddział Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca, gdzie poddany zostałaby ewentualnemu zabiegowi.

Wyodrębniliśmy już sale na część nieinterwencyjną oraz zatrudniliśmy nową panią kardiolog – dodaje Marek Staszewski.  

Stery przejęła tam dr Stella Pelka, specjalista kardiolog, która razem z Dorotą Zarańską będzie zajmowała się pacjentami z chorobami serca. Dr Zarańska jest jednocześnie dyrektorem medycznym szpitala oraz cenionym kardiologiem, a dr Pelka swoją specjalizację wykonywała w sąsiadującej obok Klinice Serca, co jest niewątpliwym plusem reorganizacji. Kierownikiem oddziału wewnętrznego będzie dr Piotr Rybacki, również nowy medyk w kozielskiej lecznicy.

- Do tej pory konsultacje kardiologiczne zlecane były firmom zewnętrznym, a to nie tylko wydłużało diagnostykę na oddziale wewnętrznym, ale również na innych, ponieważ stamtąd także zlecane są konsultacje w zakresie chorób serca. Poza tym nie wszystkie firmy pracują siedem dni w tygodniu. Teraz specjalistów kardiologów mamy na miejscu – zaznacza szef kozielskiego szpitala.  

Nowi lekarze na oddziale wewnętrznym pozwolą również na pełniejszą realizację kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Do tej pory nie było to możliwe ze względu na braki kadrowe.

Jednym z zadań dr. Rybackiego będzie skrócenie czasu pobytu pacjentów na internie. Sądzę, że w tak zreorganizowanym oddziale nam się to uda – mówi Staszewski.

Kędzierzyńskie starostwo przekazało szpitalowi 100 tys. zł na zakup ultrasonografu z głowicą do diagnostyki kardiologicznej. Urządzenie wkrótce trafi na nowy pododdział kardiologiczny.

AL

Dr Stella Pelka jest nowym specjalistą w lecznicy.

Dr Stella Pelka.jpeg

×

Zapisz się do newslettera