Tragedia Górnośląska – 70 lat od pamiętnych wydarzeń
Na cmentarzu ofiar obozu pracy w Łambinowicach odbyły się wojewódzkie uroczystości upamiętniające tragiczne zdarzenia, od których minęły dziesiątki lat. W styczniu 1945 roku na Górny Śląsk wkroczyła Armia Czerwona, a jego mieszkańcy przeżyli nie tylko deportacje i represje, ale byli również świadkami okrutnych mordów dokonanych na tamtejszej ludności.
Te straszliwe dzieje historyczne przypomnieli uczestnicy tegorocznych obchodów. Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu reprezentował wicestarosta Józef Gisman. Na miejsce przybyła również konsul RFN w Opolu Sabine Haake oraz – jak co roku – przedstawiciele władz regionu. Bernard Gaida, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce w swym przemówieniu zaznaczył, że cierpiała nie tylko ludność Śląska, ale także Warmii i Mazur. – O wszystkich tych ofiarach trzeba pamiętać – mówił Gaida.
Władze regionu reprezentowali wicemarszałkowie Antoni Konopka oraz Roman Kolek, a także członek zarządu Grzegorz Sawicki.
- Przypominamy o Tragedii Górnośląskiej ku przestrodze, aby żaden człowiek nie zgotował innemu podobnego losu i aby skrajne ideologie już nigdy nie zawładnęły umysłami współczesnych społeczeństw – mówił Antoni Konopka.
Na cmentarzu w Łambinowicach złożono kwiaty i wieńce, a za wszystkich pomordowanych odmówiono modlitwę.
AL
Foto: Urząd Marszałkowski
Modyfikował: Adam Lecibil Data modyfikacji: 29-01-2015 21:48