Kamera on-line

Bezrobocie w dół

Sytuacja na rynku pracy była jednym z tematów spotkania Powiatowej Rady Zatrudnienia, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu.

Bezrobocie spadło o 2,2 proc., co klasyfikuje powiat na piątym miejscu w województwie. Najwyższą stopę bezrobocia zanotowano w powiecie prudnickim, a najniższą w strzeleckim. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych na koniec grudnia 2014 roku wynosiła 4.099 osób, co oznacza, że w porównaniu do 2013 roku zmalała o 881.

- Wizyty u pracodawców zaowocowały większą ilością ofert pracy, to pokazuje, jak istotny jest bezpośredni kontakt z firmami – wyjaśnia Grażyna Jóźwin, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kędzierzynie-Koźlu.  

W 2013 roku odnotowano 1.911 ofert zatrudnienia, a w 2014 takowych było już 2.831.

Przedstawiciele firm najczęściej zgłaszali zapotrzebowanie na operatorów maszyn, nauczycieli, pracowników biurowych, kierowców samochodów ciężarowych, kucharzy, mechaników czy sprzedawców. Urząd pracy dysponował 565 ofertami zatrudnienia za granicą, w Niemczech, Czechach, Austrii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwecji i Holandii.

W minionym roku pracodawcy składali wnioski na tworzenie nowych stanowisk pracy m.in. dla podometrystów, czyli specjalistów deformacji stóp i wad postawy, fizjoterapeutów, sprzedawców i pracowników niezbędnych do obsługi imprez cateringowych. W przypadku staży poszukiwani byli m.in. doradcy klienta, handlowcy, kucharze, opiekunki i mechanicy. Część osób decydowała się na założenie własnej działalności gospodarczej  w obszarze obsługi imprez cateringowych, montażu instalacji solarnych, czy np. usług detektywistycznych lub dziennikarskich, albo w zakresie hydrografiki, czyli tworzenia wodnych nadruków.

Wydatki Powiatowego Urzędu Pracy w 2014 roku wyniosły ponad 20 mln zł, w tym z Funduszu Pracy, Europejskiego Funduszu Społecznego, PFRON i budżetu powiatu.

AL

Powiatowa rada2.jpeg

Powiatowa rada1.jpeg

×

Zapisz się do newslettera