Kamera on-line

W trosce o bezpieczeństwo

Skuteczna edukacja to mniej wypadków

Sprawa newralgicznego skrzyżowania w Reńskiej Wsi została poruszona podczas pierwszego w tym roku spotkania Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, które odbyło się w Opolu. Dyskutowano o sytuacji na drogach w całym województwie oraz planach na przyszłość.

Kędzierzyńskiej starostwo reprezentował Józef Gisman, wicestarosta powiatu, a zarazem członek rady wojewódzkiej, który złożył wniosek o przeanalizowanie przez komisje powiatowe sprawy przejść dla pieszych, ich właściwego oznakowania oraz usytuowania. Zwrócił też uwagę na skrzyżowanie w Reńskiej Wsi, jako jedno z najniebezpieczniejszych w regionie. Krzyżówka dróg krajowych znalazła się na drugim miejscu pod względem pilności przebudowy w Narodowym Programie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

- Stan bezpieczeństwa na polskich drogach sukcesywnie się poprawia, nie jest jednak dobrze,  nasz kraj w statystykach UE wyprzedza tylko Rumunię – mówił Tomasz Kostuś, przewodniczący rady i zarazem członek zarządu województwa.

Za to na tle krajowym – jak podkreślono – Opolszczyzna pod względem bezpieczeństwa wypada dobrze, zajmując statystycznie czwarte miejsce. Podczas spotkania była okazja, aby przyjrzeć się Narodowemu Programowi Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego do roku 2020. Plany mówią o zmniejszeniu liczby ofiar śmiertelnych o połowę, a o 40 procent liczby ciężko rannych. Wpływ na to będzie miała odpowiednia edukacja, co przyczyni się do zwiększenia świadomości zmotoryzowanych. Bardzo wielu wciąż nie zdaje sobie sprawy z ogromnego ryzyka wynikającego z prowadzenia pojazdu z nadmierną prędkością. Program poprawy sytuacji na opolskich drogach zaprezentował Andrzej Augustynowicz z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.  W 2014 roku na drogach województwa zginęły 103 osoby.

AL

Foto: Urząd Marszałkowski

Rada1.jpeg

Rada2.jpeg

×

Zapisz się do newslettera