Kamera on-line

10 lat Warsztatów Terapii Zajęciowej

Praca, która przynosi efekty

10-lecie działalności świętowały Warsztaty Terapii Zajęciowej z Kędzierzyna-Koźla. Placówka jest najlepszym dowodem na to, że niepełnosprawni są w stanie bardzo wiele osiągnąć. Dla osób, które od lat wspierają stowarzyszenie przygotowano specjalne wyróżnienia. Były nimi statuetki Ambasadora Otwartych Serc. Jedna z nich powędrowała do wicestarosty Józefa Gismana, pozostałe do Urszuli Więcek, dyrektora Zespołu Szkół nr 1 oraz Elżbiety Czeczot, szefowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Wszystkie nadała kapituła składająca się m.in. z pracowników stowarzyszenia.

- Miniona dekada upłynęła pod znakiem efektywnej pracy. Dwunastu naszych uczestników znalazło stałe zatrudnienie, pozostali również bardzo wiele osiągnęli, całkowicie zmienili spojrzenie na świat – podkreśla Maja Kunicka, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej, która od samego początku zajmuje się podopiecznymi.

Każda z 40 osób osiągnęła sukces terapeutyczny również dzięki nowoczesnym pracowniom.

Na początku było ich osiem, a przez lata dorobiliśmy się jeszcze dwóch, gospodarstwa domowego oraz umiejętności społecznych – wspomina Maja Kunicka. 

Do tego doszły odpowiednie urządzenia, dzięki którym można było pracować z niepełnosprawnym. Pojawił się m.in. piec do wypalania gliny, a w ośrodku powstał zespół „Nieteges”, który funkcjonuje w ramach muzykoterapii uczestników. Formacja swój pierwszy duży występ zaliczyła podczas imprezy z okazji 15-lecia powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Ale warsztaty to nie tylko terapia niepełnosprawnych, to także czas ciągłego podnoszenia kwalifikacji przez wychowawców, którzy muszą nadążać za nowymi rozwiązaniami terapeutycznymi.

Uczestnicy warsztatów biorą udział w licznych praktykach zawodowych, szkolili się niemal we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych, gospodarstwach agroturystycznych, urzędach, sklepach, a wkrótce także w klinice dentystycznej.

- To, że osoby te przebywają w tak wielu miejscach, a my nie boimy się ich tam skierować, świadczy o sporym sukcesie terapeutycznym – zaznacza Maja Kunicka.

Na co dzień bezpośrednio z niepełnosprawnymi pracuje 11 terapeutów, a w sumie w placówce zatrudnionych jest 14 osób. Warsztaty Terapii Zajęciowej od lat wspiera kędzierzyńskie starostwo, które przekazuje pieniądze na funkcjonowanie stowarzyszenia.

AL

warsztaty1.jpeg

warsztaty2.jpeg

warsztaty3.jpeg

warsztaty4.jpeg

warsztaty5.jpeg

×

Zapisz się do newslettera