Kamera on-line

Wspólnie upamiętnią Żołnierzy Wyklętych - starosta i prezydent zapraszają

Uroczystości przy bursie

Powiat włącza się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca. Starostwo organizuje uroczystości razem z urzędem miasta. W poprzednim roku powiat przygotował seminarium naukowe dla młodzieży z udziałem historyków Instytutu Pamięci Narodowej. W tym roku zaplanowane wydarzenia odbędą się w Koźlu, a ich kulminacyjnym momentem będzie odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych z Ziemi Kozielskiej na budynku obecnej bursy szkolnej. Niegdyś mieścił się tam Urząd Bezpieczeństwa.

67 lat temu rozbito w powiecie organizację niepodległościową „Wolność i Niezawisłość”. Jej członkowie zostali aresztowani, a całej akcji nadano kryptonim „Klucz”. Byli przetrzymywani w pomieszczeniach UB przy ul. Piastowskiej 19. Poniżano ich i bito. Chciano wymusić zeznania. Potem rozpoczął się proces pokazowy.

Honorowy patronat nad uroczystościami objął wojewoda opolski oraz marszałek województwa. Rozpoczną się one 1 marca od mszy świętej w intencji żyjących, zmarłych i pomordowanych Żołnierzy Wyklętych. Nabożeństwo zaplanowano na godz. 11.30 w kościele pw. św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej. O 13.00 uczestnicy przemaszerują pod budynek bursy szkolnej.

AL

Niebawem na budynku bursy pojawi się tablica upamietniająca Żołnierzy Wyklętych z Ziemi Kozielskiej.

bursa.jpeg

×

Zapisz się do newslettera