Szpital walczy z cukrzycą. Nowy projekt edukacyjny lecznicy
Za nami pierwsza w tym roku akcja profilaktyczna szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Postanowiono zwrócić uwagę na problem cukrzycy. Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach nowego projektu edukacyjnego SP-ZOZ. Lekarze, pielęgniarki, dietetycy spotkali się z mieszkańcami w kędzierzyńskim starostwie. Pojawiły się zarówno młodsze, jaki i starsze osoby. Wielu z cukrzycą nie ma problemów, ale przyznaje, że w wśród znajomych choroba się pojawiła.
– To bardzo przydatna akcja, ja sam nie mam cukrzycy, ale wiem, że atakuje podstępnie, więc chce o niej jak najwięcej wiedzieć – powiedział nam jeden z mieszkańców przybyłych do starostwa.
W kozielskim szpitalu cukrzyca rozpoznawana jest u coraz większej ilości osób. Tylko na oddziale wewnętrznym od 10 do 20 proc. pacjentów zmaga się z tą chorobą.
– To choroba cywilizacyjna związana ze złym odżywianiem, siedzącym trybem życia – przyznaje Agnieszka Mykietyn, lekarka ze szpitalnej poradni specjalistycznej i dodaje, że najlepiej jeść mniej za to częściej, a nasza dieta powinna obfitować w świeże warzywa i owoce.
Niepokojącym sygnałem, który powinien skłonić do pójścia do lekarza jest nadmierne pragnienie. – Ale pojawiają się też zmiany skórne, chudnięcie oraz zaburzenia widzenia – dodaje Agnieszka Mykietyn.
– Nasz szpital bardzo promuje działania projakościowe. Zaczynamy od ankiet satysfakcji pacjenta, a kończymy na organizowanych przez nas akcjach. Dwa lata temu i w ubiegłym roku organizowaliśmy akcje wśród pacjentów szpitala, teraz wychodzimy na zewnątrz, kierując działania do mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego – zaznaczyła Katarzyna Wantuła, pełnomocnik dyrektora ds. systemu jakości w szpitalu.
W ramach akcji profilaktycznej SP-ZOZ, jej uczestnicy zjedli specjalnie przygotowane przez dietetyka śniadanie. Były jarzyny, owoce i wszystko to, co powinno się znajdować na naszych talerzach, a niestety nie zawsze na nich gości.
Kolejna akcja będzie dotyczyła problemu otyłości. Placówka czeka też na propozycje innych tematów spotkań.
Zapisy i zgłoszenia pod numerami telefonów: 606 309 817 lub 77 40 62 585.
AL
Modyfikował: Adam Lecibil Data modyfikacji: 16-02-2015 11:21