Kamera on-line

W powiecie ma powstać centrum nowoczesnych technologii

Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu razem z samorządem wojewódzkim rozpoczęło przygotowania do realizacji projektu pn. „Wsparcie kształcenia zawodowego w kluczowych dla regionu branżach”.

Powiat kędzierzyńsko-kozielski ma realizować działania obok dziewięciu innych powiatów. Ich celem będzie unowocześnienie bazy kształcenia praktycznego, koordynacja oferty edukacyjnej oraz specjalizacje branżowe w powiatach. Chodzi o to, by szkoły zawodowe kończyli uczniowie dobrze przygotowani do pracy, którzy będą mieć za sobą godziny przepracowane na nowoczesnym sprzęcie.

W spotkaniu, na którym sprecyzowano kierunki współpracy wziął udział wicestarosta Józef Gisman, dyrektor Powiatowego Zespołu Oświaty Aurelia Stępień, szef Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego Ireneusz Wiśniewski oraz Piotr Kramarz, kierownik Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Zagranicznej kędzierzyńskiego starostwa.   

W sumie przebudowanych zostanie 14 placówek oświatowych, a 20 szkół ma zostać doposażonych. 11 pracowni kształcenia zawodowego doczeka się modernizacji. Projekt obejmie 6281 uczniów. Powiat kędzierzyńsko-kozielski ma w planach utworzenie centrum nowoczesnych technologii. Wiąże się to jednak z dobudową pawilonu na os. Azoty i zakupem odpowiedniego sprzętu.

- Problem w tym, że młodzieży uczęszczającej do szkół ponadgimnazjalnych będzie z roku na rok mniej. Szacunki mówią o ubytku 20 tysięcy młodych osób. Rzecz więc nie w tym, by wydać unijne pieniądze, ale by zrobić to mądrze i w sposób, który służyć będzie regionalnej gospodarce – mówił marszałek Andrzej Buła.

Projekt ma ruszyć od 2016 roku i będzie realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Wcześniej starostwo musi opracować dokumentację i złożyć wniosek do października tego roku. Całość opiewa na 6 mln 670 tysięcy euro.

AL

×

Zapisz się do newslettera