Kamera on-line

Upamiętniono Żołnierzy Wyklętych

Uroczystości przed kozielską bursą

Od nabożeństwa odprawionego w kościele p.w. św. Zygmunta i Jadwigi Śl. rozpoczęły się niedzielne (01.03) uroczystości upamiętniające więzionych w Urzędzie Bezpieczeństwa w Koźlu. Następnie uczestnicy przemaszerowali przed budynek bursy szkolnej, gdzie uroczyście odsłonięto tablicę, która ma przypominać o tragicznych wydarzeniach sprzed lat.

- Dziś mamy możliwość dotarcia do najbardziej skrywanych tajemnic przeszłości, jednak to nie one są głównym źródłem pamięci o naszych bohaterach, pamięć ta pielęgnowana była przez rodziny, zachowując w ludziach przekonanie, że są wartości, dla których ponieść można wszelkie wyrzeczenia – mówiła starosta Małgorzata Tudaj.

Kolejne słowa skierowała do obecnej podczas uroczystości młodzieży.

- Miejcie pełną świadomość, że przyszłość jest w waszych rękach, żyjemy w wolnym kraju, ale wolność ta została wywalczona, i nie jest dana raz na zawsze – dodała starosta Tudaj.

Przewodnicząca Zarządu Powiatu podkreśliła, że nasz region jest specyficzny, taki w którym tory historii sprowadziły ludzi z różnych stron. Zaznaczyła też, że wielokulturowość jest wartością, ponieważ mimo odmiennej i niełatwej przeszłości, łączy nas coś więcej niż wzajemny szacunek.

W budynku przy ul. Piastowskiej mieści się teraz bursa szkolna. Jednak w latach 50-tych znajdował się tam Urząd Bezpieczeństwa. Oprócz przedstawicieli samorządu lokalnego, wojewódzkiego, służb mundurowych, przed bursą pojawili się również kibice Chemika. Nie zabrakło też reprezentantów organizacji kombatanckich oraz pocztów sztandarowych. Wśród osób, które dokonały odsłonięcia tablicy znalazł się m.in. Józef Paczos, ostatni żyjący Żołnierzy Wyklęty przetrzymywany w kozielskim UB. Inicjatorem umieszczenia tablicy pamiątkowej był Bogusław Rogowski, jego ojciec również był tam więziony.   

AL

Zobacz relację portalu KK24.pl

żołnierze4.jpeg

żołnierze3.jpeg

zołnierze2.jpeg

żołnierze1.jpeg

×

Zapisz się do newslettera