Kamera on-line

Pracodawcy z powiatu na konferencji w „Budowlance”

Ponad 70 przedsiębiorców wzięło udział w III Powiatowej Konferencji Pracodawców, która odbyła się w Zespole Szkół nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu. Celem głównym debaty było przybliżenie tematów dotyczących kształcenia młodocianych pracowników. Konferencję otworzyła starosta Małgorzata Tudaj, która objęła ją swym patronatem.  

- Chcemy jak najszerzej budować współpracę na linii absolwent-pracodawca. Wciąż zmieniają się możliwości kształcenia, otwieramy nowe kierunki, i co ważne, pracodawcy zgłaszają zapotrzebowanie na naszych absolwentów, ta synergia musi się rozwijać – podkreśliła starosta Tudaj.

Halina Bilik, Opolska Kurator Oświaty zaznaczyła, że współczesny pęd cywilizacyjny zmusza nas do tego, aby w ciągu całego życia się kształcić.

- Ministerstwo Edukacji będzie wzmacniać Centra Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego, tam będziecie się państwo mogli zgłaszać, by przeszkolić swoich pracowników – powiedziała Halina Bilik.

Mówiliśmy też o organizacji praktyk zawodowych oraz możliwości wsparcia dla tych, którzy zatrudniają absolwentów szkół – informuje Urszula Więcek, dyrektor ZS nr 1.

Sporo czasu poświecono tej ostatniej wymienionej grupie, szczególnie, że szkoła z Koźla od września kształcić będzie cukierników, dlatego już teraz ważne jest, aby stworzyć odpowiednie warunki dla swoich wychowanków, myśląc o tym, gdzie mogliby znaleźć pracę. Daleko nie trzeba szukać, bo o zatrudnieniu specjalistów w tej profesji myśli menedżer restauracji Spichlerz z Raszowej.

Ludzi z takim zawodem brakuje, po prostu kucharz nie ma takiej inspiracji jak cukiernik, a my w dużej mierze bazujemy również na deserach, z pewnością przydałby się u nas przy organizacji dużych imprez – mówi Józef Kotalczyk.  

Pracodawcy przybyli na konferencję mogli zapoznać się z nowymi narzędziami służącymi do zatrudniania ludzi młodych, a tych np. w gastronomii brakuje.

Potrzebne są chęci, to muszą być osoby, które lubią gotować, wówczas nie ma problemu, aby nabyć odpowiednie kwalifikacje – dodaje Kotalczyk.  

Podczas konferencji głos zabrali m.in. przedstawiciele inspekcji pracy, urzędu pracy oraz urzędu skarbowego, a także miejskiej i powiatowej oświaty.  

AL

Materiał Radia Park

konferencja1.jpeg

konferencja2.jpeg

konferencja3.jpeg

konferencja4.jpeg

konferencja5.jpeg

konferencja6.jpeg

konferencja7.jpeg

×

Zapisz się do newslettera