Kamera on-line

ZIELONY ŚLĄSK - X TURNIEJU WIEDZY O ŚLĄSKU

ZIELONY ŚLĄSK to temat przewodni X TURNIEJU WIEDZY O ŚLĄSKU, który odbył się 18 marca w Zespole Szkół Specjalnych w Kędzierzynie Koźlu. Gości turnieju powitała Dyrektor Szkoły pani Krystyna Gielas a spotkanie oficjalnie otworzył Wicestarosta Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego pan Józef Gisman. Współorganizatorem turnieju jest Starostwo Powiatowe.

15 zawodników z województwa opolskiego walczyło o tytuł znawcy przyrody w trzech etapach konkursu. W części pierwszej uczniowie recytowali wiersze lub przedstawiali scenki opisujące piękno okolicznej przyrody a następnie zadawali pytania Krzysztofowi Lipniackiemu, który reprezentował Nadleśnictwo Kędzierzyn, będące współorganizatorem turnieju. Pytania dotyczyły m.in. tego, jak zachować się podczas spotkania z groźnym zwierzem, jak zostać leśnikiem czy myśliwym.

W kolejnej części turnieju, geograficzno-przyrodniczej, zawodnicy, w prezentacji multimedialnej przedstawiali  zabytki przyrody ze swojej okolicy oraz odpowiadali na pytania związane z wygasłym wulkanem na Górze św. Anny, znaleziskami paleontologicznym w Krasiejowie i Parkiem Krajobrazowym w Górach Opawskich. Na koniec turnieju musieli także wykonać pracę plastyczną związaną z tematem przewodnim konkursu. 

Turniejowe zmagania urozmaicił Zespół Sygnalistów z Nadleśnictwa Kędzierzyn. Dzięki ich występowi młodzież mogła się zapoznać z historią odgrywania sygnałów na polowaniach i wysłuchać pięknej gry na rogach.

Trzecie miejsce zajęły wspólnie ekipy z Prudnika i Grodkowa. Drugie miejsce zdobyli zawodnicy z Leśnicy i Głubczyc a miejsce pierwsze wywalczyli gospodarze Zespół Szkół Specjalnych w Kędzierzynie Koźlu.

Nikt z zawodników nie wyjechał bez cennej nagrody zdobytej w naprawdę ciężkich zmaganiach. Nagrody książkowe były zgodne z przyrodniczą tematyką konkursu a elektroniczne gadżety trafiły w gust młodzieży.

Dodatkową nagrodą dla wszystkich startujących będą zajęcia z edukacji przyrodniczej, które zorganizujemy w maju w Nadleśnictwie Kędzierzyn. Nadleśnictwo ufundowało również nagrodę dla Osobowości Turnieju oraz przyczyniło się do tego, że w ciekawy sposób poszerzyliśmy wiedzę naszych uczniów o otaczającej nas przyrodzie, co jest jednym z najważniejszych celów naszego konkursu. Dziesiąty, jubileuszowy Turniej Wiedzy o Śląsku zakończył Józef Gisman dziękując za ciekawie zorganizowany konkurs oraz uczestnikom i ich opiekunom za piękne, turniejowe zmagania.   

Oprac. AL

konkurs1.jpeg

konkurs2.jpeg

konkurs3.jpeg

konkurs4.jpeg

×

Zapisz się do newslettera