Kamera on-line

Jeszcze ściślejsza, międzynarodowa współpraca szkół

Nowe partnerstwo szkół, intensyfikacja wymiany młodzieży oraz doświadczenia w zakresie rodzicielstwa zastępczego – to najważniejsze punktu wizyty przedstawicieli kędzierzyńskiego starostwa w powiecie Hohenlohe. Oba samorządy partnerstwo zawarły w 2009 roku. Od tamtego czasu znacząco rozwinęła się współpraca naszych szkół z niemieckim placówkami oświatowymi.

Starosta Małgorzata Tudaj oraz wicestarosta Józef Gisman uzgodnili, że w ramach partnerstwa do wspólnego projektu dołączy jeszcze jedna szkoła z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Przypomnijmy, że od sześciu lat podpatrywać swoich kolegów wyjeżdżają uczniowie Zespołu Szkół nr 1 z Koźla. Ta współpraca układa się modelowo. Zwykle wymiana młodzieży trwa dwa tygodnie, po tygodniu w każdym z krajów. W tym czasie odbywają się nie tylko wspólne zajęcia lekcyjne, ale co podkreślają nauczyciele, młodzi ludzie i wychowawcy podglądają jak w Niemczech przebiega kształcenie zawodowe. Jest też okazja do podszlifowania języka i przyglądnięcia się pracy obu samorządów. Przy okazji organizowanych wycieczek uczniowie dowiadują się sporo o tradycji narodów, różnicach kulturowych, historii.

W programie wizyty znalazło się także zaprzysiężenie Karla Michaela Nicklasa, burmistrza miasta Neuenstein (partnera gminy Reńska Wieś), a także pobyt w Parku Technologicznym DeSi-Tower w Waldenburg.

Wiadomo również, że jedna z gmin wchodzących w skład powiatu Hohenlohe zainteresowana jest podpisaniem umowy partnerskiej z którymś z naszych samorządów. Szczegóły mają być znane niebawem.

AL

×

Zapisz się do newslettera