Kamera on-line

Roboty – inspektorzy z Azot najciekawsze w kraju

Sukces uczniów z ZSTiO

Dwóch uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu w gronie najlepszych w kraju. Firmy elektroniczne oraz Politechnika Wrocławska poszukiwali nietuzinkowych pasjonatów z całej Polski. W konkursie „Elektryzująca pasja” wybrano 16 najciekawszych projektów.

Młodzi programiści z Azot zaskoczyli jury. Zbudowali naszpikowane elektroniką roboty, które wykorzystują najnowsze zdobycze technologiczne.

- Stworzyłem robota inspekcyjno-rozpoznawczego, posiada m.in. kamerę i router WiFi. Właściwie z każdego miejsca na świecie można odbierać obraz z urządzenia. Jest sterowany radiowo poprzez wbudowany nadajnik i odbiornik. Ma też koła terenowe z silnikami, każde może uciągnąć 13 kilogramów oraz coś na kształt noktowizora, więc widzi też w nocy – mówi Krzysztof Trybuła.

Zaprojektowanie robota trwało kilka miesięcy. Trzeba było nie tylko pozamawiać wszystkie części, ale także wymyślić oprogramowanie. Niektóre podzespoły przyszły pocztą za zagranicy.  

Sebastian Juraszek również stworzył robota. Jest mniejszy i z wyglądu przypomina czołg.

Urządzenie uruchamiane jest za pomocą telefonu komórkowego i z niego sterowane. Wbudowane czujniki ultradźwiękowe pozwalają mu na autonomiczne poruszanie się po budynku. Po wykryciu przeszkody robot skanuje wolne miejsce i tam zmierza – zaznacza Juraszek.

Finał konkursu odbył się we Wrocławiu. Prace młodych pasjonatów z Kędzierzyna-Koźla były prezentowane m.in. w galerii tamtejszego ratusza. To nie pierwszy znaczący laur uczniów ZSTiO. Podopieczni placówki w tym konkursie wygrali po raz drugi.

AL

 

Robot inspektor bez problemów wjechał do sekretariatu starostwa:

 

×

Zapisz się do newslettera