Kamera on-line

Marszałek o powiatowym centrum: To przykład dla całego województwa

- Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Kędzierzynie-Koźlu to bardzo dobry przykład ośrodka szkoleniowego odpowiadającego najnowszym tendencjom na rynku pracy – mówił marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, który gościł w powiecie.

Podczas sesji Rady Powiatu (27.04) dodał, że podoba mu się sama organizacja procesu kształcenia.

Szkoły zawodowe nie walczą o to, by robić u siebie dodatkowe sale do nauki zawodu, tylko mamy tu do czynienia z taką minicentralizacją pewnej oferty. Ktoś kto tam przyjdzie ma w czym wybierać – mówił marszałek.  

Wiadomo, że w Azotach gościli przedsiębiorcy ze Stanów Zjednoczonych, którzy oglądali wyposażenie tamtejszego CKPiU decydując się na fabrykę, która pod koniec maja zostanie otwarta w Ujeździe.

- Inwestor zewnętrzny, który do nas przychodzi mocno zwraca uwagę na to, jak na danym terenie prowadzone jest kształcenie – dodał Andrzej Buła.

Wcześniej, bo pod koniec marca marszałek odwiedził Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego. Wyposażenie placówki zrobiło na nim duże wrażenie.

Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy urzędu marszałkowskiego Waldemar Zadka podkreślił, że do roku 2020 liczba uczniów szkół ponadgimnazjalnych zmniejszy się w powiecie o blisko 30 proc. A już szkoły zawodowe w województwie opolskim średnio wykorzystują swoje „możliwości” w 60 proc.

Dlatego tak ważne jest, by nie produkować kolejnych roczników w zawodach, w których z góry wiemy, że nie znajdą pracy. Musimy dopasować kształcenie do potrzeb rynku pracy, bo fachowcy wciąż są poszukiwani – zaznaczał dyrektor Zadka.

Oprac. AL

marszałek1.jpeg

×

Zapisz się do newslettera