Kamera on-line

Zamiast przemówień solidna dawka śpiewu

Bez przemówień, za to śpiewająco – samorządowcy z Kędzierzyna-Koźla w inny niż zwykle sposób świętowali uchwalenie majowej konstytucji. Z inicjatywy władz powiatu wspólne patriotyczne śpiewanie zapoczątkowano już rok temu, w tym roku postanowiono kontynuować ten pomysł, który być może niebawem stanie się tradycją. Oficjalne uroczystości w 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja rozpoczęły się od mszy świętej za Ojczyznę, którą odprawiono w kościele p.w. św. Mikołaja. Następnie oficjele wraz z mieszkańcami al. Jana Pawła II przemaszerowali do parku Pojednania, gdzie odegrano hymn Polski oraz „Rotę”.

Każdy z mieszkańców otrzymał wydany przez starostwo specjalny śpiewnik pieśni patriotycznych. Na 36 stronach znajdują się najpopularniejsze teksty utworów znanych od pokoleń. Wśród nich „Witaj majowa jutrzenko” czy „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, lub powstała w dywizji Tadeusza Kościuszki „Oka”, wykorzystana w znanym wszystkim serialu „Czterej pancerni i pies”.

Popularne melodie udzieliły się wszystkim mieszkańcom i samorządowcom. Ci ostatni wywołani na scenę, śpiewali z uczestnikami majówki do końca uroczystości. Wśród solistów znaleźli się m.in. starosta Małgorzata Tudaj, wiceprezydent Artur Maruszczak, a także niektórzy radni miejscy, m.in.: Ewa Czubek, Katarzyna Dysarz, Andrzej Kopacki. Po wszystkim przyznali, że śpiewanie przed tak szeroką publicznością to nie lada wyzwanie. Za odwagę otrzymali solidną porcję braw.  

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, zrezygnowano z przemówień okolicznościowych, a znajdujący się w pobliżu pomnik ofiar II wojny światowej ustrojono kwiatami.

AL

×

Zapisz się do newslettera