Kamera on-line

Łagodzą napięcia i uczą cierpliwości. W kozielskim LO otwarto mini-ogród

Tworzono go przez 2 lata. Regularnie kupowano ziemię doniczkową, doniczki, kwietniki, środki ochrony roślin oraz oczywiście rośliny.

- Aktualnie znajduje się tam ponad 130 doniczek z różnymi roślinami. Wśród nich około 30 unikatów oraz 2  relikty:  paproć drzewiasta, jeszcze niedawno niedostępna w Polsce i sagowiec – informuje Zofia Filipiak, nauczycielka biologii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza i pomysłodawczyni projektu.  

Około 30% roślin mimo troskliwej opieki nie udało się utrzymać z powodu wyjątkowych wymagań i mało stabilnych warunków, jakie panują w klasie. Rośliny to doskonałe wytwory natury, które towarzyszyły człowiekowi od niepamiętnych czasów. Szczególnie w okresie kwitnienia, wzbudzały najwyższe doznania estetyczne, a fascynacja pięknem kwiatów to niezwykle uczucie.

- Moim zdaniem, szczególnie w szkole, nigdy nie dość pokazywania tego, co piękne, co daje radość, rozwija wrażliwość, łagodzi napięcia i uczy cierpliwości. Mając na uwadze te wartości, a także przydatność kolekcji jako świetnego materiału dydaktycznego, podjęłam trud utworzenia mini ogrodu – dodaje Zofia Filipiak.

Oprac. AL

Foto: W. Szkodziński

ogród1.jpeg

ogród3.jpeg

ogród2.jpeg

ogród4.jpeg

×

Zapisz się do newslettera